Çocukların psiko-sosyal temelli problem çözme becerisinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
A Comparative examination on childrens problem-solving capacity based on psycho-social content in view different variants
  1. Tez No: 74517
  2. Yazar: ZARİFE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Bu araştırmada, 11-14 yaş çocukların psiko-sosyal temelli problem çözme becerisini etkileyen bazı değişkenler incelenmiştir. Araştırmanın bağımlı değişkeni psiko-sosyal temelli problem çözme becerisidir. Bağımsız değişkenleri ise yaş, cin siyet, zeka puanı ve alt sosyo-kültürel faktörlerdir. Araştırmanın evreni, 1998-1999 öğretim yılında Konya Milli Eğitim Mü dürlüğüne bağlı farklı alt sosyo-kültürel grupları temsil eden Mareşal Mustafa Ke mal İlköğretim Okulu, İhsan Özkaşıkçı İlköğretim Okulu, Çumra Merkez Atatürk İlköğretim Okulu, Oğuz Kaan İlköğretim Okulu, Zafer İlköğretim Okulu, Şeker İlköğretim Okuluna devam eden öğrencilerden oluşmaktadır. Örneklem olarak ise yukarıda verilen okulların 5, 6 ve 7. sınıfına devam eden öğrencilerden seçilmiştir. Sınıfların şube sayıları birden fazla olduğu için şube seçiminde tesadüfi küme ör nekleme yoluna gidilmiştir. Çocukların psiko-sosyal temelli problem çözme becerisi, bu araştırma için geliştirilen“Psiko-sosyal Temelli Problem Çözme Ölçeği”ile ölçülmüştür. Çocuk ların zeka puanı Cattel kültürden bağımsız (culture-free) Zeka Ölçeği ile ölçülmüş tür. Psiko-sosyal temelli problem çözme ölçeğinden elde edilen toplam ve alt puan ortalamalarının önem kontrolleri duruma göre F veya t testleri ile yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular maddeler halinde aşağıda özetlenmiştir. 1- Çocukların yaşı psiko-sosyal temelli problem çözme becerisi üzerinde et kili değildir (p> 0.05). 2- Kız ve erkek çocuklar arasındaki psiko-sosyal temelli problem çözme be cerisi puan ortalamaları arasında fark olmasına rağmen 0.05 düzeyinde anlamlı de ğildir (p> 0.05). 3- Zeka puanı çocukların psiko-sosyal temelli problem çözme becerisini et kilemektedir.
Özet (Çeviri)
... m SUMMARY In this study, some variants which affect the problem solving capacity based on psycho-social content of the children at the age between 11-14 is surveyed. The dependent variant of the study is psyohosocial based problem solving capability. And the independent variants are age, gender (sex), intelligence point and sub- sociocultural factors. The scope of the study is composed of the students who are attending Mare şal Mustafa Kemal Primary School, İhsan Özkaşıkçı Primary School, Çumra Central Atatürk Primary School, Oğuz Kaan Primary School, Şeker Primary School, Zafer Primary School all of which are related to the Administration of National Education Directory in Konya during 1998-1999 education season. As a sample model the 5th, 6th and 7th class students, who are attending the schools above mentioned, are chosen. While chosing the sections of the classes, coincidental group examplification are taken since the number of the class sections are more than one. The problem solving capacity based on psycho-social content of children is measured by“The Problem Solving Based On Psycho-Social Content Criterion”developed for this study. The intelligence point of children is measured by The Cattel Culture-free Intelligence Criterion. The ratio of importance control of the average of total and sub points that are acquired from the Problem Solving Based On Psycho-Social Content Criterion are done by the“F”or“t”tests according to the situation. The datum acquired from this study are summarized below in order: 1- Age of children is not effective on the problem solving capacity based on psycho-social content (p>0.05). 2- Even though there is a difference between average points of boys and girls in the problem solving capacity based on psycho-social content, it is not important at 0.05 level (p>0.05). 3- The intelligence point of the children affects their problem solving capacity based on psycho-social content.