Uydurma hadislerde mitolojik unsurlar
Mythological elements in the fabricated hadiths
  1. Tez No: 745189
  2. Yazar: YUSUF FUAT ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULVAHAP ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada amaç mevzu hadislerdeki mitolojik unsurları tespit etmektir. Bu amaç doğrultusunda hadis ve mitoloji olmak üzere çift taraflı bir inceleme alanına sahiptir. Uydurma hadisler arasından örnekleriyle ortaya koyulmaya çalışılacak olan araştırma konusu bu hadislerin ortaya çıkış sebebine ışık tutacaktır. Birinci bölümde mevzu hadisler ilgili eserler üzerinden; kavram, tarihçe, oluşum sebepleri ve genel özellikleri açısından ele alınmış ardından da konunun literatürdeki genel çerçevesi ortaya koyulmuştur. İkinci bölümde ise mitoloji konusuna yer verilmiş, kavramın tanımı, özellikleri ve işlevleri, mitlerin konulara göre sınıflandırmaları ve kökenleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde eldeki hadisler ve mitolojik anlatılar konularına göre ayrılarak başlıklar altında sıralanmıştır. Her başlık altında önce mitolojik anlatılardan bahsedilmiş sonra konuyla ilgili uydurma hadislere yer verilmiştir. Ardından karşılaştırma yapılarak aynı veya benzer unsurlara işaret edilmiştir. Sonuç kısmında ilgili eserler üzerinde tespiti yapılan hadis uydurma sebeplerine dair bulgulardan hareketle, mitolojik anlatıların da uydurma faaliyetlerine kaynaklık edebileceğine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the mythological elements in fabricated ḥadīths. For this purpose, it has a double-sided field of study, namely ḥadīth and mythology. The subject of the research, which will be tried to be revealed with examples among the fabricated ḥadīths, will shed light on the reason for the emergence of these ḥadīths. In the first part, fabricated ḥadīths through related works; the concept is discussed in terms of its history, reasons for its formation and general characteristics, and then the general framework of the subject in the literature is revealed. In the second part, the subject of mythology is included, the definition of the concept, its features and functions, the classification of myths according to the subjects and their origins are examined. In the third chapter, the ḥadīths and mythological narratives are separated according to their subjects and listed under the headings. Under each heading, mythological narratives are mentioned first, and then fabricated ḥadīths about the subject are included. Then, the same or similar elements were pointed out by making comparisons. In the conclusion part, it is mentioned that mythological narratives can also be a source of fabrication activities, based on the findings on the causes of ḥadīth fabrication determined on the related works.