Girişimcilikte son yıllarda yaşanan değişimler: Mimarlık ve mühendislik alanında bir uygulama
Recent changes i̇n entrepreneurship: An application in architecture and engineering
- Tez No: 745190
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Girişimcilik; yaşadığımız çevrenin oluşturduğu fırsatları sezme, o sezgilerden düşler üretme, düşleri projelere dönüştürme, projeleri yaşama taşıma ve zenginlik üreterek insan yaşamını kolaylaştırma becerisine sahip olmaktır. Diğer bir ifadeyle girişimcilik yeni bir şeyler üreterek ülke ekonomilerine birçok anlamda zenginlik katılmasıdır. Bu zenginlikler ekonomiye katma değer sağlamak, istihdam oluşturarak işsizliği azaltmak gibi çeşitlendirilebilir. Bu gelişmeler ise ülkelerin gelişmişlik düzeylerini artırır. Tüm dünyada olduğu gibi Ülkemizde de son yıllarda girişimcilik bilincinin oluşması için birçok çalışma yapılmaktadır. Bu çalışmada Türkiye'de 2011 – 2020 yılları arası tüm sektörlerde girişimcilikte yaşanan değişim ve gelişimler incelenmiştir. Ayrıca mimarlık ve mühendislik sektöründe ki değişimler ve gelişimler incelenmiştir. Çalışmada Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından yayınlanan veriler kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda Türkiye'de yıllar itibariyle girişim sayılarında artışlar olduğu görülmüştür. 2011 yılında Türkiye'de tüm sektörlerde toplam girişim sayısı 2.815.787 iken, yıllık olarak ortalama 40 – 50 bin civarında artışlarla 2020 yılında girişim sayısının 3.356.264'e ulaştığı görülmüştür. 2011 yılında Türkiye'de mimarlık ve mühendislik sektöründe toplam 32.134 girişim var iken 2019 yılında girişim sayısı 51.518 adede ulaştığı görülmüştür. Mimarlık ve mühendislik sektöründe yapılan veri zarflama analizi sonucuna göre 2017 yılında sadece etkinlik skorunun 1 olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Entrepreneurship; It is to have the ability to sense the opportunities created by the environment we live in, to produce dreams from those intuitions, to transform dreams into projects, to bring projects to life and to facilitate human life by producing wealth. In other words, entrepreneurship is adding wealth to the country's economies in many ways by producing something new. These riches can be diversified such as providing added value to the economy, reducing unemployment by creating employment. These developments increase the level of development of countries. As in the rest of the world, many studies have been carried out in our country in recent years to create entrepreneurship awareness. In this study, the changes and developments in entrepreneurship between 2011 and 2020 in Turkey were examined. Data published by the Turkish Statistical Institute (TUIK) were used in the study. As a result of the study, it has been observed that there has been an increase in the number of enterprises in Turkey over the years. While the total number of enterprises in all sectors in Turkey was 2,815,787 in 2011, it was seen that the number of enterprises reached 3,356,264 in 2020 with an annual average increase of 40-50 thousand. While the total number of enterprises in the architecture and engineering sector in Turkey was 32,134 in 2011, it was seen that the number of enterprises reached 51,518 in 2019. The data envelopment review in the architecture and engineering sector is considered to have only an efficiency score of 1 in 2017.