Güney Kore ile Türkiye ekonomilerinin karşılaştırmalı analizi (1960-2020)
Comparative analysis of the economies of South Korea and Turkey (1960-2020)
- Tez No: 745232
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİT ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
İkinci Dünya Savaşı sonrasında ulusal ekonominin gelişmesi ve uluslararası rekabet gücünün arttırılmasına yönelik çaba gösteren ancak istenilen gelişimi sağlayamayan Güney Kore ve Türkiye, 1960'lı yılları başında siyasi ve sosyal olaylar sonrasında askeri darbe yaşanmış olması, tarıma dayalı ekonomi yapısı ve birçok iktisadi göstergeler açısından benzerlik göstermektedir. Ayrıca, bu yıllarda Türkiye Güney Kore'ye göre iktisadi göstergeler açısından daha üstün ülke durumundadır. Aradan geçen 60 yıl içerisinde Güney Kore, uluslararası rekabet gücünü elinde bulunduran sanayileşmesini tamamlamış, zenginleşmiş ve gelişmiş ekonomiler arasında yer alırken Türkiye, ekonomide istenilen büyüme hamlesini gerçekleştirememiş ve Güney Kore ekonomisine göre geride kalmıştır. Bu çalışmada, aynı dönemde kalkınma devlet anlayışına sahip ve ekonomi yapıları birbirine benzer iki ülkenin planlı ekonomiye geçişiyle birlikte aradan geçen sürede, makro iktisadi verilerin de yardımıyla, aradaki gelişmişlik farkını ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, 1960-2020 yılları arasında ülkelerin ekonomide uyguladığı politikalar, yıllar içerisindeki ekonomik büyümesi ve büyümeye etki eden faktörler karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Tez çalışmasında, büyümeyi etkileyen birçok makro iktisadi değişkenlerin yıl bazında değişimi, şekil ve tablo üzerinde sayısal verilere dayanarak anlatılmış ve son olarak kısa ve uzun dönemde çeşitli iktisadi verilerin ekonomik büyümeye etkisi ekonometrik yöntemler kullanılarak incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda, dünyanın en dinamik endüstriyel ekonomilerden birine sahip olan Güney Kore'nin sanayileşme hamlesini 30-40 yıl gibi kısa sürede tamamlamasında, teknoloji transferi yoluyla taklit döneminden yeni teknoloji ürün üreten ve bunu transfer eden ülke konumuna gelmesinde bilgi ve iletişim teknolojisine verilen önemin ve Ar-Ge yatırımlarının önemli rol oynadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
South Korea and Turkey, which made efforts to improve the national economy and increase international competitiveness but could not achieve the desired development after the Second World War, are similar in the early 1960s in terms of the military coup after political and social events, their agricultural economy structure and many economic indicators. In addition, in these years, Turkey is a superior country in terms of economic indicators compared to South Korea. In the intervening 60 years, while South Korea has completed its industrialization, which holds the international competitive power, and is among the rich and developed economies, Turkey has not been able to achieve the desired growth in the economy and has lagged behind the South Korean economy. In this study, it was aimed to reveal the difference in development, with the help of macroeconomic data, in the intervening period that elapsed with the transition to the planned economy of two countries with a development-state understanding and similar economic structures. In this direction, the policies implemented by the countries in the economy between the years 1960-2020, the economic growth over the years and the factors affecting the growth have been examined comparatively. In the thesis, the changes in many macroeconomic variables affecting growth on a yearly basis were explained on the basis of numerical data on the figure and table, and finally, the effect of various economic data on economic growth in the short and long term was examined with using econometric methods. As a result of the study, it has been determined that the importance given to information and communication technology and research-development investment in South Korea played an important role to become a country that produces and transfers new technology products from the imitation period through technology transfer which has one of the most dynamic industrial economies in the world, completed its industrialization move in a short time like 30-40 years.