Red cabbage extract as a natural antioxidant with application topackaged fresh tilapia and enhancement of silver and ironnanoparticles
Doğal antioksidan olarak kırmızı lahana özütünün ambalajlı taze tilapya'ya (nile perch) uygulanması, gümüş ve demir nanoparçacıkların geliştirilmesi
- Tez No: 745280
- Danışmanlar: PROF. DR. BRUCE ARİ WELT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Florida
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Tarım ve Yaşam Bilimleri Anablim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Su ürünleri, enzimatik veya enzimatik olmayan nedenlerle bozulabilen gıdalardır. En büyük problem; yüksek miktarda çoklu doymamış yağ asitleri içeren deniz ürünlerinden balıklarda kalite kaybına neden olan lipit oksidasyonudur. Literatür, bitki esaslı fenolik bileşiklerin, su ürünlerinin kalite bozulmasını önleyerek sentetik antioksidanlara alternatif doğal koruyucu olarak hizmet edebileceğini göstermektedir. Bu tezin amacı, taze tilapya kasının lipit oksidasyonunu önlemede kırmızı lahana özütünün potansiyelini değerlendirmektir. Bu nedenle amaç; paketlenmiş taze tilapya'da (Nil levreği) kırmızı lahana özütünü doğal bir koruyucu olarak kullanmanın yanısıra gümüş ve demir nanoparçacıklarını sentezlemede de kullanıp geliştirmektir.
Özet (Çeviri)
Fishery products are perishable food due to enzymatic or non-enzymatic reasons. The major problem is lipid oxidation that causes quality loss of fish in seafood products containing high amounts of polyunsaturated fatty acids. The literature shows that plant based phenolic compounds can serve as preservatives to synthetic antioxidants by preventing quality deterioration of fishery products. The objective of this dissertation is to evaluate the potential of red cabbage extract in preventing lipid oxidation of fresh tilapia muscle. Therefore, the intent is to develop a red cabbage extract as a natural food additive antioxidant with application in packaged fresh tilapia (Nile perch) as well as its enhancement of silver and iron nanoparticles.