Generic competition and price regulation in The European Union pharmaceutical market: The Case of cardiovascular medicines
Avrupa Birliği eczacılık piyasasında patent dışı rekabet ve fiyat ayarlaması: Kardiyovasküler ilaç hususu
- Tez No: 745279
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BRADLEY P. KAMP, PROF. DR. GABRIEL PICONE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of South Florida
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu bitirme tezinin amacı, Avrupa Birliği (AB) eczacılık endüstrisindeki farklı düzenleyici rejimlere tabi tutulan patent dışı ürünler ile tedavi edici ikameler arasındaki rekabetin kapsamını incelemektir. Özellikle, bu çalışma en büyük Avrupa eczacılık piyasası olan, Birleşik Krallık, Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya arasında, ürün seviyesinde ilaç fiyatları üzerine patent dışı girdilerin etkilerini tahmin etmek üzere, 10 yıllık (1994-2003) kapsamlı IMS verileri ile patent dışı rekabeti araştırmaktadır. Bu analiz, sıkı fiyat ve tazminat düzenlemelerine sahip AB ülkelerinde patent dışı rekabet etkisiz ve/veya geri teper nitelikte iken serbest fiyatlandırma düzenleyicili piyasalara sahip ülkelerdeki fiyatlar üzerinde patent dışı rekabetin negatif bir etkisi bulunmakta olduğunu tespit etmektedir. Daha az patent dışı ve daha az rekabetçi adaylar düzenlemeli çevrelerdeki teşvikler ile daha fazla tutarlılık göstermektedir: yaratıcı ürünlere yönelik düşük ayarlı fiyatlar patentin sona ermesini müteakip patent dışı girişini caydırmaktadır. Bu bulgular, hem üretici fiyatlarında hem de perakende eczane fiyatlarındaki ayarlamanın patent dışı sektörde fiyat rekabetini zayıflattığını ve sıkı düzenleyici sistemlere sahip olan ülkelerde patent dışı fiyat rekabetinden gelen bütçe tasarruflarının uygulanmadığını ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this dissertation is to examine the extent of competition between generic products and therapeutic substitutes under different regulatory regimes in the European Union (EU) pharmaceutical industry. In particular, this study investigates generic competition among the five largest European pharmaceutical markets; the United Kingdom, Germany, France, Italy and Spain, with comprehensive IMS data for 10 years (1994-2003), in order to estimate the effect of generic entry on drug prices at the product level. This analysis finds that generic entry has a negative effect on prices in countries with free pricing originator market, whereas in EU countries with strict price and reimbursement regulation, generic competition is ineffective and/or counterproductive. Fewer generics and less competitive late entrants are consistent with incentives in regulated environments: low regulated prices for originator products discourage generic entry following patent expiration. These findings suggest that regulation of both manufacturers' prices and retail pharmacy prices undermines price competition in the off-patent sector, and that budgetary savings from generic price competition are not realized in countries with strict regulatory systems.