Provision of urban thermal comfort: A Socio-technical approach to climate responsive urban design
Kentsel termal konforun sağlanması: İklime duyarlı kentsel tasarıma sosyo-teknik bir yaklaşım
- Tez No: 745288
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMMA STREET
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The University of Reading
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Şehircilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Şehirsel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 354
Özet
Bu araştırma, bir disiplin olarak kentsel tasarımın iklime daha duyarlı kentsel yaşam ortamlarının üretimini katalize etme potansiyeline sahip olduğunu iddia etmektedir. İklim duyarlı kentler, iklim değişikliğiyle mücadele etmenin yollarını arayan birçok hükümet için artık bir hedef haline gelmiştir. Araştırma, mimarlık alanında ortaya çıkan iklime duyarlı tasarım yaklaşımının, kentsel tasarımın katalizör gücünü harekete geçirmek için daha geniş kentsel ölçeklere aktarılabileceğini savunmaktadır. İklime duyarlı kentsel tasarım, kentsel yaşamın farklı katmanlarında termal konforun sağlanması için enerji tüketimini azaltmaya yardımcı olabilir. Ancak bunun gerçekleşmesi, günlük yaşam deneyimleri yoluyla üretilen ve yerel halkın sosyo-kültürel ilişkilerinden doğan“sosyal bilgi”ile“teknik bilginin”(bina formu, sokak geometrisi, yoğunluk vb.) entegrasyonunu gerektirir. Araştırma, sosyo-teknik bir yaklaşımla, Türkiye'nin güney doğusunda yer alan ve UNESCO Dünya Miras Listesi'ne aday olan Mardin'de gerçekleştirilmiştir. 'Eski Mardin' olarak anılan kentin bir kısmı, iklim koşullarına, insanların yaşam tarzlarına ve sosyo-ekolojik değerlerine uyum sağlayacak biçimde binlerce yıl içinde geliştirilmiş bir kentsel gelişim biçimini sunmaktadır. Araştırma, 'Eski Mardin' miras alanı içinde kentsel termal konforun sağlandığı yollar ile, 'Yeni Mardin' bölgesindeki kentsel yapının sağladığı termal konfor deneyimleri arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları ortaya koymak için karşılaştırmalı bir yaklaşım benimsemektedir. Araştırmada, derinlemesine görüşme, teknik ölçümler (sıcaklık, nem vb.), sokak anketleri, etnografik gözlem, fotoğraflama ve video kaydı gibi çeşitli teknikler kullanılmıştır. Sonuçlar, mevcut kentsel gelişim modelinin ne yerel gereksinimlere uyduğunu ne de Mardin kentinin iklim koşullarına yeterince yanıt verebildiğini ortaya koymaktadır. Araştırma, termal konforun sağlanması için daha duyarlı ortamlar sunan yerel kentsel gelişim modelinden duyarlı tasarım ipuçlarını/izlerini vurgulayarak bu uyumsuzluğu irdelemektedir. Araştırma, sürdürülebilir kentsel gelişmeyi sağlamak için, yerel iklim özelliklerine daha iyi cevap verecek ve yerel halkın yaşam koşullarını ve termal konfor gereksinimlerini dikkate alacak, iklime duyarlı kentsel tasarımın (yeniden) tanımlanmasına ihtiyaç olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This research claims that urban design as a discipline has the potential to catalyse the production of more climate responsive urban living environments. This is now a goal for many governments who are looking for ways to tackle climate change. The research argues that a climate responsive design (CRD) approach, which originated in the field of architecture, can be scaled-up to wider urban scales in order to activate the catalysing power of urban design. Climate responsive urban design (CRUD) can help to reduce energy consumption for the provision of thermal comfort in different layers of urban life. However, its application calls for the integration of `technical knowledge(s)` (i.e. building form, street geometry, density) and `social knowledge(s)` (i.e. lifestyle, socio-cultural values) that are generated through everyday life experiences and socio-cultural relationships of local people. Adopting a socio-technical approach, the research was conducted in Mardin, Turkey, a city in the south east of the country and a candidate for the UNESCO World Heritage List. Part of the city (the 'Old Town') evidences a mode of urban development that has been developed over thousands of years in response to climatic conditions, people's lifestyles and their socio-ecologic values. The research takes a comparative approach to explore the similarities and differences between the way(s) in which urban thermal comfort is evidenced and provided within the 'Old Town' heritage site and a contemporary ('New Town') development delivered by the Turkish government using a standardized design. Various techniques such as in-depth interviewing, technical measurements (i.e. temperature, humidity), street questionnaires, ethnographic observation, photographing and video-recording were used. The results present that the current urban development pattern fits neither local requirements nor respond sufficiently to climatic variations of the type seen in Mardin. The research elaborates this mismatch by highlighting the responsive design clues/traces from the vernacular ('Old Town') urban development pattern which offer more responsive environments for the provision of thermal comfort. The research shows that, in order to achieve truly sustainable urban development, there is a need to (re)define climate responsive urban design to better respond to local climatic characteristics and consider local people`s perceptions and comfort requirements under specific climatic conditions.