An examination of linguistic and sociocultural variables in writing a dissertation among turkish doctoral students
Türk doktora öğrencileri arasında tez yazmada dilsel ve sosyokültürel değişkenlerin incelenmesi
- Tez No: 745287
- Danışmanlar: PROF. DR. JANINA BRUTT-GRIFFLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: State University of New York at Buffalo
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Dünya genelinde giderek artan sayıda yüksek lisans öğrencisi, İngilizce eğitim veren üniversitelerde veya İngilizce'nin yabancı dil olduğu bölümlerde ileri düzey eğitimlerine devam etmektedir. Ancak şimdiye kadar araştırmacılar, çoğunlukla İngilizce konuşulan ülkelerde eğitim gören uluslararası lisansüstü öğrencilere ve onların akademik camianın geleneklerine uyum sağlama mücadelesine odaklanmıştır. Bu tür çalışmaların sonuçları genellikle aşırı genelleştirilmiştir, bu nedenle yabancı dil bağlamındaki lisansüstü öğrencilerin İngilizce konuşulan ülkelerdeki emsalleriyle aynı süreçlerden geçtiğine inanılır. Yabancı dil eğitimi ve uygulamalı dilbilim alanındaki akademisyenler, İngilizce dilinde tez yazarken karşılaşılan zorluklar ve kullanılan stratejiler konusunda bağlamı farklılaştırmalı ve her birinin özgüllüğünü incelemelidir. Çalışmanın ikinci ana amacı, bu lisansüstü öğrencilerin kendileri tarafından bildirilen karşılıklı ilişkileri ve akademik sosyalleşme süreçlerini inceleyerek bu zorluklara yol açan dilsel ve sosyo-kültürel değişkenleri keşfetmektir. Bu önemli ihtiyacı karşılamak için, bu çalışma, kapsamlı bir anket uygulayarak ve Türkiye'deki mühendislik lisansüstü öğrencileri ve akademik danışmanlarıyla yüz yüze görüşmeler yaparak hem nicel hem de nitel veri toplama araçlarını birleştirmektedir. Bu çalışma, yabancı dil bağlamında yabancı dil olarak İngilizce tez yazma süreci, lisansüstü öğrencilerin karşılaştığı zorluklar ve süreçte rol oynayan değişkenler hakkındaki anlayışımızı artırarak mevcut bilgi birikimine katkıda bulunmaktadır. Çalışmanın sonuçları, ileri düzey öğrenciler için akademik yazmaya odaklanan müfredatı bilgilendiren yüksek öğretimdeki İngilizce pedagojisi ve dil politikası girişimleri için önemli çıkarımlara sahiptir. Çalışmadan elde edilen bulgular, aynı zamanda, tez yazma sürecinin bir parçası olan akademik topluluk içindeki temsilciler, akademik yazma öğretmenleri ve Akademik Amaçlı İngilizce alanındaki bilim insanları için de faydalı bilgiler sağlamaktadır; öyle ki, lisansüstü programların müfredatı lisansüstü öğrenim kademesindeki mühendislik öğrencilerinin ihtiyaçlarına göre değiştirilebilir.
Özet (Çeviri)
Throughout the world, an increasing number of graduate students pursue advanced degrees in English medium universities or departments where English is a foreign language. Yet so far, researchers have focused on international graduate students studying mostly in Anglophone countries and their struggle to adapt the conventions of academic community. The results of such studies are often overgeneralized so that one comes to believe that graduate students in foreign language contexts undergo the same processes as their counterparts in English-speaking countries. Scholars in foreign language education and applied linguistics need to differentiate the context and examine the specificity of each regarding the challenges faced and strategies used during dissertation writing in English language. The second major objective of the study is to discover the linguistic and socio-cultural variables that inform those challenges by examining the interrelations and academic socialization processes reported by those graduate students themselves. To meet this significant need, this study combines both quantitative and qualitative means of data collection through administering a comprehensive survey and conducting face-to-face interviews with engineering graduate students in Turkey and their academic advisors. This study contributes to the current body of knowledge by increasing our understanding of the process of dissertation writing in English as a foreign language in a foreign language context, the challenges those graduate students face and the variables which play a part in the process. The results of the study have significant implications for English language pedagogy and language policy initiatives in higher education that inform the curricula that focus on academic writing for advanced learners. The findings from the study also yield useful information for agents within the academic community who are a part of the dissertation writing process, academic writing teachers and English for Academic Purposes scholars so that the curricula of graduate programs can be modified according to the needs of engineering graduate students.