İş yargılamasında bilirkişi incelemesi
Judicial expertise in the labour court proceedings
  1. Tez No: 745298
  2. Yazar: ENGİN DENİZ ERGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ TORAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmada, medeni usul hukukunun, sınırları ve uygulaması bakımından en çok tartışılan delili olan bilirkişi incelemesi, iş yargılaması bakımından incelenmiştir. Çok tartışılmasına karşın bilim ve teknikteki gelişmelerden dolayı bilirkişiye başvurulan dava sayısı sürekli artmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde genel olarak bilirkişilik kavramı ve iş yargılamasında temelleri incelenmiştir. İkinci bölümde ise uygulamada yoğun biçimde davalara konu olan tazminatlar, işçilik alacakları, işe iade davalarındaki teknik konular ve iş kazası sonucu açılan davalarda yargılama konusu olan kusur konusu bakımından bilirkişi incelemesi ele alınmıştır. Aynı zamanda iş yargılaması bakımından bilirkişi incelemesine başvuru zamanı konusuna da değinilmiştir. Tüm alanlarda tartışmaya yol açan hukuki mesele – maddi mesele ayrımına iş yargılaması bakımından değinilmiş ve gerek doktrin gerekse Yargıtay uygulaması bakımından konu ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the judicial expertise, which is the most discussed evidence in terms of the limits and application of the civil procedure law, has been examined in terms of labour court proceedings. Despite being discussed a lot, the number of cases in which experts are consulted is constantly increasing due to the developments in science and technique. In the first part of the study, the concept of the judicial expertise and its foundations in labour court proceedings were examined. In the second part, the judicial expertise is discussed in terms of compensations, labor claims, technical issues in reemployment lawsuits, and fault which is the subject of judgment in lawsuits filed as a result of work accidents. At the same time, in terms of labour court proceedings, the time to apply for the judicial expertise is also mentioned. The distinction between legal issue and material issue, which leads to debate in all fields, is addressed in terms of labour court proceedings and the issue is discussed in terms of both doctrine and application of the Supreme Court.