Gelir dağılımındaki adaletsizlik sorununun çözümüne yönelik alternatif kamu politikaları -Türkiye örneği-
The Alternatives of the public politics for solving of the problems of in equity problems in the income distribution -The model of Turkey-
  1. Tez No: 74533
  2. Yazar: HÜLYA KABAKÇI KARADENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN CAN AKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
ÖZET Gelir dağılımındaki adaletsizlik sorunu, insanlık tarihinin en eski çağlarından beri her ülkede ortaya çıkmış ve toplumsal adaleti düşünen her insanın kafasını meşgul etmiş konulardan biridir. Ülkemizde de tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi en önemli sosyal ve iktisadi sorun gelir dağılımındaki adeletsizlik ve yoksulluk olmuştur. Ülkemizde gelir dağılımı eşitsizlikleri genelde gelirin oluşumu sırasında ortaya çıkmaktadır. Yapısal ve sosyo ekonomik sebeplerden dolayı toplumda servet ve gelir dağılımı adaletsiz dağılmıştır. Kamu sektörü de, çeşitli düzeylerde gelir dağılımını etkiler. Devletin ikincil düzeydeki gelir dağılımına müdahalesi kamu gelirleri ve harcamaları yoluyla olur. Devlet izleyeceği politikalarla da gelir dağılımım etkileyebilecek imkana sahiptir. Bunlar; vergi, sosyal güvenlik, istihdam, nüfus, eğitim vb. birbirinden ayrılması mümkün olmayan politikalardır. Gelir dağılımı politikalarıyla, toplumdaki düşük gelirli grupların gelirlerinin daha iyi hale getirilmesi, sosyal ve ekonomik bir denge sağlanması amaçlanır. Günümüzde ülkemizde ve dünyada en önemli sosyal ve iktisadi amaç, gelir dağılımındaki eşitsizliği ve yoksulluğu gidermektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Since the oldest countries, the problem of injustice in the sharing income has appeared as one of the subjects of preoccupation for every people thinkink of social justice in every country. As it is in all the other countries of the world, poverty and injustice in sharing of income has been the most important social and economic problem in our country too. In our country, the during the formation of that income. Wealth and income have been shared inegquitably due to structural and socio-economic reasons. Public sector also has an effect on the sharing of income in various degrees. The secondary interference of the through the public revenues and expenditures. Government has a power for effecting the income sharing by means of political maneuvers on the main issues like tax, social security, employment, population, education, etc... which can not be separated from each other. Aim of the politics for income sharing is to improve the incomes of the poor part in the society and to ensure a social and economic target in our country and the also in the world is to overcome the poverty and the injustice in sharing of income. VI