Design of a decoupling network to improve isolation between two ports of multi-functional antenna
Çok fonksiyonlu antenin iki girişi arasındaki yalıtımı iyileştirmek için ayrıklaştırma devresi tasarımı
- Tez No: 745330
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ÖZLEM AYDIN ÇİVİ, DOÇ. DR. LALE ALATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tezde ele alınan çok fonksiyonlu antenin iki girişi arasındaki faz farkı değiştirilerek farklı örüntü şekilleri elde edilebilmekte ve ışıma yönü değiştirilebilmektedir. İlgili faz farkına karşılık gelen modu oluşturabilmek için bu iki giriş uygun bir şekilde beslendiğinden, antenin bu iki girişi arasındaki bağlaşım yüksek olmaktadır. Bu bağlaşımdan dolayı antenin kazancı düşük, hatta negatif çıkmaktadır. Bu tezde girişler arasındaki yalıtımı iyileştirmek için bir ayrıklaştırma devresi tasarlanıp antene uygulanmıştır. Böylece girişler birbirinden ayrıştırılıp antenin kazancı yükseltilmiştir. Ayrıklaştırma devresi teorisi detaylı bir şekilde irdelenmiş ve bu teoriyi antene uygulayabilmek için anten yeniden tasarlanmıştır. Ayrıklaştırma devresi reaktif bir elemandan oluşmaktadır. Bobin ve sığaçla iki farklı tasarım yapılmış; bunların performansları hem benzetim hem de ölçüm sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Ayrıklaştırma devresinin kullanımıyla, anten kazancında 2-3 dB'lik bir iyileştirmenin elde edilebildiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
A multi-functional antenna considered in this thesis has different pattern shapes and ability to steer the beam by changing phase difference between its two ports. Coupling between these two ports is high, since two ports are excited coherently to establish a single mode in the antenna for the corresponding phase difference. Therefore, the antenna suffers from low and even negative gain value because of the coupling. In this thesis, a decoupling network is designed and implemented to the antenna to improve isolation between the ports. Thus, the ports are decoupled, and gain values are increased. Decoupling network theory is studied in detail and the antenna is redesigned to be able to apply the theory to the antenna. Decoupling network involves a reactive element. Different designs with an inductor and a capacitor are performed and their performances are compared with both simulation and measurement results. It is shown that 2-3 dB improvement in the gain of the antenna can be achieved through the use of decoupling network.