Palyatif bakım hastalarında göz bandı ve kulak tıkacı uygulamasının uyku kalitesi, anksiyete ve konfor düzeyine etkisi
The effect of eye mask and earplug application in palliative care patients on sleep quality, anxiety and comfort level
  1. Tez No: 745331
  2. Yazar: GURBET FIRAT IŞILAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu araştırma palyatif bakım hastalarında göz bandı ve kulak tıkacı uygulamasının uyku kalitesi, anksiyete ve konfor üzerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma ön test son test desende tasarlanmış tek gruplu yarı deneysel bir çalışmadır. Araştırmanın verileri, 10 Ocak 2021-18 Aralık 2021 tarihleri arasında toplanmıştır. Çalışmaya Kars Harakani Devlet Hastanesi'nin Palyatif Bakım Kliniği'nde yatan 60 hasta gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmanın verileri yüz yüze görüşme tekniği ile elde edilmiştir. Palyatif bakım hastasına“Hasta Tanıtım Formu”,“Richards-Campbell Uyku Ölçeği”,“Hamilton Anksiyete Değerlendirme Ölçeği”,“Genel Konfor Ölçeği”ile göz bandı ve kulak tıkacı uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde“Paired-Samples T Testi”,“Bonferroni düzeltmeli Tekrarlı Ölçümlerde Varyans Analizi”,“Independent Samples T Testi”,“One-Way ANOVA Testi”,“Pearson Korelasyon Testi”kullanılmıştır. Bulgular: Palyatif bakım hastalarının yaş ortalamasının 76.13±10.98 (min=53, maks=98) olduğu, hastaların %58.3'ünün genel durum bozukluğu tanısı ile yattığı, %60'ının erkek ve okur-yazar olmadığı belirlenmiştir. Çalışmaya katılan tüm hastaların gece uykuya dalmak için herhangi bir yöntemi uygulamadığı saptanmıştır. Hastaların % 96.7'sinin gürültünün uyku kalitesini olumsuz yönde etkilediğini ifade etmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This research was conducted to examine the effects of eye mask and earplug application on sleep quality, anxiety and comfort in palliative care patients. Material and Method: The research is a single-group quasi-experimental study designed in the pre-test post-test model. The data of the research were collected between January 10, 2021 and December 18, 2021. The sample consisted of 60 patients who were hospitalized in the Palliative Care Clinic of Kars Harakani State Hospital voluntarily participated in the study. The data of the research were obtained by face-to-face interview technique.“Patient Description Form”,“Richards-Campbell Sleep Scale”,“Hamilton Anxiety Rating Scale”,“General Comfort Scale”and eye mask and earplugs were applied to the palliative care patient. In the assessment of the data,“Paired-Samples T Test”,“Analysis of Variance in Repeated-Measures with Bonferroni Correction”,“Independent Samples T Test”,“One-Way ANOVA Test”,“Pearson Correlation Test”were used. Results: It was determined that the mean age of the palliative care patients was 76.13±10.98 (min=53, maks=98), 58.3% of the patients were hospitalized with the diagnosis of general condition disorder, 60% were male and illiterate. It was determined that all patients participating in the study did not use any method to fall asleep at night. 96.7% of the patients stated that noise negatively affected their sleep quality.