Febril konvulziyon hakkında hazırlanmış Youtube videolarının kalite değerlendirmesi
- Tez No: 745337
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEDİNE AYŞİN TAŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Febril konvulziyon (FK) çocukluk çağında sık görülen ve ebeveynlerin çok korktuğu bir rahatsızlıktır. Literatürde selim bir rahatsızlık olarak kabul edilmektedir. Bununla birlikte FK hakkında halk arasında fazlaca söylenti mevcuttur. Yaşadığımız çağın en çok kullanılan bilgi kaynağı internette konu ile ilgili kaynakların kalitesi merak konusudur. Konu ile ilgili daha önce yapılmış çalışma yoktur. Gereç ve Yöntem: Temmuz 2021 tarihinde çalışmamız için kullanılacak YouTube hesabı edinildi. Aynı tarihte YouTube sitesinde ʽfebril convulsionʼ, ʽfebrile seizureʼ, ʽateşli havaleʼ, ʽfebril konvulziyonʼ anahtar kelimeleri ile yaptığımız aramalarda çalışma kriterlerimize uyan 161'i Türkçe, 278'i İngilizce toplam 439 video tespit edildi. Videolar tez yazarı H.Y. tarafınca değerlendirildi. Örneklem kaynak ülke, dil, yükleyici üyenin kim olduğu, konuşmacı, videonun ses ve görüntü kalitesi, hedef kitlesi bakımından gruplara ayrıldı. Bu gruplar, izlenme sayısı, pozitif ve negatif reyting, yayında kalma süresi, video süresi, FK konu başlıkları hakkında bilgi içeriği ve literatürde kabul görmüş kalite puanlama sistemleri olan DISCERN, JAMA, GQS puanları bakımından değerlendirildi. Bulgular: Videoların çoğunluğu sağlık profesyonelleri tarafından hazırlanmıştı (%79,9), hasta/hasta yakını eğitimini amaçlamaktaydı (%74,3) ve geniş kitlelere ulaşabildiği tespit edildi (ortalama izlenme sayısı 9115,66). Videolarda düşük oranda yanlış bilgi tespit edildi, en fazla yanlış bilgi tanımda vardı (%18). DISCERN, JAMA ve GQS için medyan değerler yüksek olup, sırasıyla 9 (min=0-max=15), 2 (min=0- max=4) ve 4 (min=1-max=5) saptandı. Türkçe ve İngilizce hazırlanan videolar karşılaştırıldığında, arasında kalite ve kullanıcı istatistikleri bakımından kesin bir farkın olmadığı görüldü (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction: Febrile convulsion (FC) is a common disturbance in childhood that often put the parents in dismay. It is accepted as a benign disorder in the literature. However, there are many rumors among the public about FCs. The quality of the resources related to the subject on the internet, which is the most used information source of our age, is a matter of curiosity. There is no previous study on the subject. Materials and Methods: In July 2021, the YouTube account to be used for our work was acquired. On the same date, when we searched the YouTube site with the keywords ʽfebrile convulsionʼ, ʽfebrile seizureʼ, ʽfebril konvulziyonʼ, ʽateşli havaleʼ, a total of 439 videos were found, 161 in Turkish and 278 in English, that matched our study criteria. Videos were evaluated by the thesis author H.Y. The sample was divided into groups in terms of source of the country, language, uploader, speaker, audio and video quality of the video, and target audience. These groups were evaluated in terms of number of views, positive and negative ratings, broadcasting time and duration of the video, information content about FC topics, and DISCERN, JAMA, GQS scores, which are accepted as quality scoring systems in the literature. Results: The majority of the videos were prepared by health professionals (79.9%), purposed to educate patient/patient's relatives (74.3%) and reached large audiences in general (average number of views is 9115.66). A low percentage of false information was detected in the videos, being the most in the definition (%18). The median values for DISCERN, JAMA, and GQS were high: 9 (min=0-max=15), 2 (min=0-max=4), and 4 (min=1-max=5), respectively. When videos prepared in Turkish were compared to English videos, overall, there was no definite differences between them in terms of quality and YouTube statistics (p>0.05).