Bitüm-kum ve genleştirilmiş polistiren bloklu tabanizolasyonunun orta yükseklikteki yapıların sismikperformasına etkisinin nümerik analizi
Numerical analysis of the effects of base isolation withbitumen-sand and eps blocks on siesmic performance of mid rise buildings
  1. Tez No: 745336
  2. Yazar: MERT AHMET YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL ŞADOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Sismik izolasyon sistemleri, depremden oluşan etkileri azaltmaya yarayan sistemlerdir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte izolasyon sistemlerinin kullanımı da gün geçtikçe artmaktadır. Fakat klasik izolasyon sistemleri oldukça yüksek maliyetli sistemlerdir. Bu sebeple, klasik izolasyon sistemlerine alternatif yeni sismik izolasyon yaklaşımları ortaya çıkmaktadır. Bu tez kapsamında, bitüm-kum karışımı ve yüksek dayanımlı köpük (EPS) malzemesinin birlikte kullanılmasıyla oluşan sismik izolasyon sisteminin, 4 katlı bir yapının sismik performansına etkisi incelenmiştir. Analizler sonucunda, kullanılan izolasyon sisteminin yer değiştirmeler, ivme ve rölatif yer değiştirmelere bakılarak yeterli performans göstermediği sonucu ortaya koyulmuştur. Bu izolasyon sisteminin daha yüksek katlı yapılarda kullanılmasının ve çoklu analizlerin sonucunda değerlendirilmesinin daha doğru olacağı belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
Seismic isolation systems are utilized to reduce the earthquake effect. Recent advancements in technology caused an increase in the employment of these systems. However, classic isolation systems are expensive. Therefore, many alternatives to the classic seismic isolation systems have been developed. In this thesis, the effect of using a combination of the bitumen-sand mixture and high-strength foam known as EPS on the seismic performance of 4 story structure is examined. Displacement, acceleration and relative displacement results of the isolation system are studied, and the performance of the presented combination is found ineffective. It is suggested to avoid using this system in highrise structures and perform multiple analyses for better assessment.