20. yüzyılda plastik sanatlarda kavramsal oluşumlar üzerine bir inceleme
Research on a conceptual movements at plastic arts of 20. century
  1. Tez No: 74535
  2. Yazar: MURAT ACAROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEDRİ KARAYAĞMURLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET İnsan ve diğer canlılar birçok ortak yaşamsal ve fiziksel özellikleri paylaşırlar, insanın düşünmesi de diğer canlılara benzer, ancak ayrıldığı nokta içgüdüleri kısa zamanda bilinçli eylemlere dönüşmüştür. Bu dönüşümle başlayan süreçte, insan kendi iletişimini sağlayan“diri oluşturmuştur. Kavramlar, deneyimlerle oluşurken; diğer taraftan sadece insanın oluşturabildiği düşünce sistemi olan felsefe ve dille birlikte oluştu. Bir iletişim şekli olan sanat, dil gibidir. Ancak yapısı, kurgulanışı ve okunuşu bakımından bir ”üst dil“ dir. Doğa, insan için bilginin kaynağıdır. İnsan yapısı olan sanat da doğaya eklenmiş yeni bir varlık olarak, görünen ve hissedilen tabakalardan oluşur. Görünen tabakayı her birey algılayabilirken, eserin ruhunu ancak estetik algıyla (özel bir çabayla) algılamak mümkündür. Plastik sanatlardan resim ve heykel birçok nedenle sınırlarını kaynaştırmış, böylece bir eserin hangi kategoride yer aldığı bilinemez olmuştur. Dolayısıyla eserleri yaratanların hepsine ”sanatçı" denmektedir. Sanatçılar, teknolojik imkanlarla birlikte yeni ifade olanakları bulmuş, bunun yanında sadece insanın bir duyusuna hitap eden anlatımlar yerine, görselliği, işitselliği, dokunsallığı ve kokuyu da içine alan gösteriler oluşturmuşlardır. Sanat içinde artık tarih, din, bilim, felsefe ve teknoloji vardır. Böyle sanatsal yaratılara geleneksel bakış açısıyla bakmak yetersiz kalacağından, yine günümüze ait çözümleme yöntemlerini kullanmak durumundayız. Sanatta kavramsal yönelimlerin başlangıcı olarak, Kübizm ve Duchamp' in ready-made' leri sayılır. Bunların ardından gelen yıllarda, sanat bazı ekspresif ve figüratif yaklaşımlarda da ilerledi. Ancak, kavramsallık sanatta çağın en iyi ifade olanaklarından biri olarak, Happening, Land Art, Minimalizm, Performans, Kavramsal Sanat ve Enstalasyon gibi akımların doğmasına neden oldu. Bu sanat ortamını kavrayabilmek için, üzerinde sistemli şekilde düşünce üretmek kaçınılmaz olmuştur.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Human beings and other living things have many physical and vital characteristics in common. The way human beings think also resmebles that of other living things but differs in the point that their insticts have transformed into conscious actions. With this transformation, a period has started, during which human beings have formed the“language”to realize the communication between themselves. Concepts have been formed by experience on the one hand and human made systems of conceptions; philosophy and language on the other hand. Art which is another kind of communication, also resembles the language. However, in terms of its structre construction and pronunciation, it should be defined as a“superior-language”. Nature is the source of knowledge for human beings. Art is another being which human beings have made a part of nature and therefore it is composed of visible and perceivable layers, while the visible layer can be percived by every individual, the background of an artistic piece can only be percived with the help of aestetic perception which requires special effort. Among plastic arts, painting and sculpture have for many reasons borders that separated them and it is now impossible to know the creator of all such pieces have come to be called“artist”. Thanks to technological improvements, artists have found new ways of expression and this has brought into existence such performances which make use of all visial, audio, tactile aspects and even those addressing to sense of smell, opposed expressions that take into consideration only one sense of human beings. Now, art comprises history, religon, science, philosophy and technology. Since assessing such artists creations with the help of traditional views will be insufficient, we have to make use of today1 s solution methods. In art, the ready-made' s of Cubism and Duchamp are considered to make the beginning of conceptual approaches. In the following yaers, art has improved with the help of expressionist and figurative approaches. However,vn being one of the best ways of expression, conceptualism has paved the way for the birth of movements like Happening, Land Art, Minimalism, Performance, Conceptual Art and Installation. Now it is inevitable to systematically put forth new ideas so as to conceive this new artistic medium.