Türkiye'de bağımsız dış denetimin vergi gelirlerinin artırılmasında etkenliği
The Efficiency of the indepent enf external in increasing tax revenues in Turkey
- Tez No: 74536
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTAÇ EKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
ÖZET Günümüzde vergiler kamu harcamalarının temel finans kaynağı olarak devletin en önemli gelir kaynağını teşkil etmektedir. Vergiler ayrıca ülkede gelir dağılımım dengelemekte, ülkenin refah seviyesinin yükseltilmesi gibi temel ekonomik ve sosyal hedeflere ulaşılmasını sağlamak üzere bir iktisat politikası aracı olarak da kullanılmaktadır. Vergilerin zamanında ve doğru olarak toplanması ancak etkin bir denetim sistemi ile mümkündür. Ülkemizde ekonomik denetim düzeninin birer parçası olan bağımsız dış denetim ile vergi denetiminin amaçları farklı olmasına karşın, amaca ulaşmak için kullandıkları araçlar ve yöntemler hemen hemen aynıdır. Bağımsız dış denetim ile işletmelerin faaliyetleri ve faaliyet sonucunda hazırladıkları mali tablolarının doğrulukları ve şeffaflıkları incelenerek hissedarlara ve kamuya açıklanmaktadır. Günümüzde hemen hemen bütün gelişmiş ülkelerde işletmelerin düzenledikleri mali tablolarının üçüncü kişilere sunulmadan önce bağımsız denetimden geçirilmesi zorunludur. Ülkemizdeki büyük eksiklik, ülke çapında işletmelerin faaliyet ve sonuçlarını denetleyerek kamuya açıklanmasını sağlayan bağımsız denetim sisteminin yaygın ve etkin kullanılmamasıdır. İşletmeler ile ilgili doğru ve güvenilir finansal bilgiler, vergi matrahını olumlu etkilemekte, vergi kayıp ve kaçağını önlemekte ve vergi gelirlerinin arttırılmasında etkin rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In ourdays, taxes are the most important Income resources of the state as the basic financial resources of the puplic expenditures. Taxes have also balanced the distribution of income in the country and have been used as means of the economic policy in order to be able to reac the basic economic and social targets such as to increase the level of welfare of the country. It is only possible to collect taxes in due and accurate time by means of the active taxes audit system. Although independent external audit being a part of the economic auditing system is different from the targets of tax audit, thein means and methods are almost the same to reach the point. Independent external audit and the activities of the establishments, finally, have been explained to the share holders and the public at that time by examining the accuracy and clarity of financial accounts they prepared. In ourdays, before the fiscal accounts have been presented to the third persons, they should have been revised by independent audit. The great deficiency of our country, the independent auditing system that provided to explain them to the public by auditing the activities af all the establishments all over the country and their result haven't been applied effectively and widespreadly. The accurade and reliable financial data related to proceedings (transactions) have affected fairly the tax base, prevented the tax loss and tax dodging and at the some time these data have played an active role to increase tax revenues.