Planet redüktörlerin şasi bağlantılarında bakıma uygun tasarım ve uygulaması
Maintenance friendly design and application of planetary gearboxes in chassis connections
- Tez No: 745361
- Danışmanlar: PROF. DR. ADALET ZEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Mühendislik çalışmalarında ortaya konulan teknik iyileştirmelerin amacı; daha az iş gücü, enerji, zaman, para harcanmasını sağlamak ve istenen kalitedeki ürünün üretilmesini sağlamaktır. Eş zamanlı mühendislik, müşteri isteği ile başlayan ve müşteriye istediğini ulaştırmak için, üretim tesisinde gerçekleştirilen her aşamadaki farklı disipline sahip departmanların birbirinden haberdar ve iş birliği ile çalışmasını maksimum seviyede sağlamayı amaçlamış bir mühendislik iyileştirme yaklaşımıdır. Bu yaklaşım, rekabet gücü yüksek ürün ve hizmetler sunup pazarda avantajlı olmak için değişime hızlı uyum sağlanmasını, yeniliklere açık olunmasını, ürün geliştirme süreçlerinin verimliliğini ve sürekliliğini artırmayı ve de e önemlisi müşteri memnuniyeti ve sadakatini elde etmeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda çalışmamızda bakıma uygun tasarım (BUT) aşamasında eş zamanlı mühendislik yaklaşımı kullanılmıştır. Tez çalışmamızda yer alan eş zamanlı mühendislik çalışması bakım felsefesi oturmuş bir üretim tesisinde, planet redüktörlerin bağlantısında kullanılan cıvata ve somunların boyutlarının büyük olmasına bağlı ihtiyaç duyulan yüksek sıkma ve gevşetme torkunun azaltılması için, yeni bir tasarım, imalat ve saha uygulamasını kapsamaktadır. Çalışma içerisinde bakım faaliyetlerine uygun tasarım ile gelen değişimler; makine kullanılabilirliğinin artmasına, bakım maliyetinin azaltılmasına, iş gücünün azalmasına, parça ömrünün uzamasına, iş kazalarının azalmasına ve çalışan motivasyonuna önemli katkılarda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of technical improvements in engineering studies; to ensure that less labor, energy, time and money is spent and to produce the desired quality product. Simultaneous engineering is an engineering improvement approach that starts with the customer's request and aims to ensure that the departments with different disciplines at every stage in the production facility work in cooperation with each other at the maximum level in order to deliver what the customer wants. This approach aims to adapt quickly to change, to be open to innovations, to increase the efficiency and continuity of product development processes, and most importantly to achieve customer satisfaction and loyalty, in order to be advantageous in the market by offering highly competitive products and services. In this context, concurrent engineering approach was used in the design suitable for maintenance phase in our study. The simultaneous engineering work in our thesis includes a new design, manufacturing and field application in order to reduce the high tightening and loosening torque needed due to the large size of the bolts and nuts used in the connection of planetary gearboxes in a production facility with an established maintenance philosophy. Changes that come with the design suitable for maintenance activities within the study; It has made significant contributions to increasing machine availability, reducing maintenance costs, reducing workforce, prolonging the life of parts, reducing work accidents and employee motivation.