Bir çatı tipi güneş enerjisi santrali için projelendirme ve karşılaştırmalı analiz
Project and comparative analysis for a roof type solar power plant
  1. Tez No: 745363
  2. Yazar: GÜLSÜM KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KEMAL YAKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelim tüm dünyada hızlı bir şekilde artmaktadır. Bu kaynaklar arasında güneş enerjisi kaynağı oldukça büyük bir potansiyele sahiptir. Güneş enerjisinden fotovoltaik sistemler yardımıyla elektrik üretimi dünyada ve Türkiye'de ciddi bir talep görmektedir. Son yıllarda çatı tipi güneş enerjisi sistemleri oldukça büyük bir yayılım göstermektedir. Bu çalışmada elmalı ilçesinde bulunan bir çatı tipi güneş enerjisi santrali PVsyst yazılımı yardımıyla projelendirilmiştir. Projelendirme sonrası gerçekleştirilen simülasyon çalışması sonucunda elde edilen elektrik üretim değerleri ile santrale ait gerçek elektrik üretim verileri sapma analiz yöntemi ile karşılaştırılmıştır. Analiz sonucunda %3.44 oranında bir sapma değeri hesaplanmıştır. Santral için gerçekleştirilmiş olan simülasyon çalışması temele alınarak, santralden farklı inverter, farklı inverter dağılım planı ve farklı panel yönelim açıları kullanılarak santralde üretilen elektriğin santral simülasyonuna göre sapma oranları hesaplanmıştır. Farklı inverter kullanımında % 0.07, farklı inverter dağılımında % 0.08, 20 derece yönelim açısında % 3.07 ve 30 derece yönelim açısında % 8.11 değerinde bir sapma oranı hesaplanmıştır. Ayrıca tüm simülasyon çalışmaları için yazılım arayüzünde bulunan grafikler incelenerek yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The tendency towards renewable energy sources is increasing rapidly all over the world. Among these sources, solar energy source has a great potential. Electricity generation from solar energy with the help of photovoltaic systems is in serious demand in the world and in Turkey. In recent years, roof-mounted solar energy systems have shown a great spread. In this study, a rooftop solar power plant located in Elmalı district was designed with the help of PVsyst software. The electricity generation values obtained as a result of the simulation study carried out after the project design and the actual electricity generation data of the power plant were compared with the deviation analysis method. As a result of the analysis, a deviation value of 3.44% was calculated. Based on the simulation study carried out for the power plant, the deviation rates of the electricity produced in the power plant were calculated using different inverters, different inverter distribution plans and different panel orientation angles compared to the power plant simulation. A deviation rate of 0.07% in the use of different inverters, 0.08% in the different inverter distribution, 3.07% in the 20-degree orientation angle and 8.11% in the 30-degree orientation angle was calculated. In addition, for all simulation studies, the graphics in the software interface were examined and interpreted.