Cumhuriyet Döneminde siyasi, ekonomik ve sosyo-kültürel yönleriyle Selçuk (1923-1957)
Selcuk with political, economic and socio-cultural aspects in the Republican Period (1923-1957)
  1. Tez No: 745375
  2. Yazar: OZAN CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Antik Çağ'da Arzava Krallığı'na, 14. yüzyılda ise Batı Anadolu'nun önemli beyliklerinden Aydınoğullarına başkentlik yapan, Roma döneminde Asya Eyaleti'nin merkezi olarak kazandığı siyasi, sosyal ve ekonomik statü ile“Asya'nın Işığı”unvanını alan Selçuk tarihine kısaca göz attığımızda, şehrin parlak bir tarihi olduğu kadar, adeta unutulmaya yüz tuttuğu yıllar ve hatta asırlar olduğunu da görmekteyiz. Şehrin bu inişli çıkışlı grafiği coğrafi konumunun, ekonomik gücünün ve nüfus potansiyelinin bir yansımasıydı. Nitekim kurulduğu dönemde deniz kenarında olan, sonraki süreçte pek çok kez yer değiştiren Selçuk, 20. yüzyılın başlarından ortalarına kadar küçük bir nahiye merkezi konumunda bulunuyordu. Sahip olduğu dini değerler ile en sönük dönemlerinde bile kendinden bahsettirebilmeyi başarabilen şehrin demografik yapısı, yakın sayılabilecek bir dönemde mübadele ile tekrar değişmiştir. Genel itibariyle tarımsal üretimle geçinen insan potansiyeline sahip Selçuk, 1980'lerde tüm Türkiye'de atılım gösteren turizm ile yeniden gözde yerleşimlerden biri olmayı başarmıştır. Bu çalışmada Selçuk'un tarih boyunca geçirdiği evrelerin ardından, Cumhuriyet'in ilk yıllarından başlayarak kaza (ilçe) oluşuna kadar geçirdiği süreç detaylı olarak mercek altına alınacaktır.
Özet (Çeviri)
When we briefly look at the history of Selcuk, which was the capital of the Arzawa Kingdom in the Ancient Age and the Aydinogullari, one of the important principalities of Western Anatolia in the 14th century, and received the title of 'Light of Asia' with the political, social and economic status that the Asian State gained as its center during the Roman period, we see that the city has a bright history as well as years and even centuries that it is almost forgotten. This fluctuating graph of the city was a reflection of its geographical location, its economic power and its population potential. As a matter of fact, Selcuk, which was by the sea during its establishment and moved many times in the following period, was a small sub-district center from the beginning of the 20th century to the middle of the 20th century. The demographic structure of the city, which managed to make itself mentioned even in its faintest periods with its religious values, has changed again with exchange in a period that can be considered close. In general, Selcuk, which has the potential to live on agricultural production, has managed to become one of the most popular settlements with tourism in all of Turkey in the 1980s. In this study, after the stages of Selcuk throughout history, the process from the first years of the republic to the district will be examined in detail.