Analitik hiyerarşi süreci ile Kocaeli geneli bisiklet park istasyonu yer seçimi
Kocaeli general bicycle parking station location withanalytical hierarchy process
  1. Tez No: 745376
  2. Yazar: TUĞBA DEMİRCAN KUTLUAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN EKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Dünyada artan nüfusa paralel olarak büyükşehirlere göç hızla artmaktadır. Artan nüfusa bağlı olarak büyükşehirlerde ulaşımı kolaylaştırmak için bisiklet kullanma eğilimi artmaktadır. Bu eğilimin önümüzdeki yıllarda gelişmekte olan ülkelerde daha da artması beklenmektedir. Bisiklet kullanımını artırmak ve desteklemek için yeni bisiklet kullanım alanları ve sistemleri hayata geçirilmektedir. Bisiklet kullanımına yönelik yüksek potansiyel talep ve istasyon konumlarının doğru seçilmesi bu sistemlerin başarısını ve sürdürülebilirliğini büyük ölçüde etkilemektedir. Bu çalışmada, Kocaeli ili genelinde bisiklet park yeri ihtiyacına en uygun alanların lokasyon seçim kriterlerine göre belirlenmesi için Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) tabanlı çok kriterli karar verme sistemi tercih edilmiştir. Yer seçim kriterleri olarak; eğitim tesisi, alışveriş, eğlence/rekreasyon, kamu kurumları, ulaşım yapıları, spor tesisleri, sağlık tesisleri, kültürel tesisler ve dini tesisler değerlendirilmiştir. Bu kapsamda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulan donatı alanlarının yoğunluk analizi Python Geopandas, Folium, Numpy ile açık kaynaklı bir harita üzerinde yapılmıştır. Daha sonra Coğrafi Bilgi Sistemi ile yoğunluk analizi, ilçe sınırları ve bisiklet yolları ile kavşaklar gösterilmektedir. Ardından çok kriterli karar verme yöntemi olan Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) yöntemi ve anket sonuçları dikkate alınarak bisiklet kullanım ihtiyaçları doğrultusunda yer seçim kriterlerine göre öncelik sıralaması yapılmıştır. alanlar. Önerilen yeni bisiklet yolu park istasyonu seçiminde kullanıcının ihtiyaçlarına en uygun, ulaşılabilir ve ulaşılabilir konumda olması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In parallel with the increasing population around the world, migration to metropolitan cities is increasing rapidly. Due to the increasing population, the tendency to use bicycles to facilitate transportation in metropolitan cities is increasing. This trend is expected to increase even more in developing countries in the coming years. New bicycle usage areas and systems are implemented to increase and support bicycle use. The high potential demand for bicycle use and the proper selection of station locations greatly affect the success and sustainability of these systems. In this study, a Geographical Information System (GIS) based multi-criteria decision-making system was preferred to determine the most suitable areas for the need for bicycle parking stations throughout the city of Kocaeli in accordance with the location selection criteria. As the site selection criteria; educational facility, shopping, entertainment/recreation, public institutions, transportation structures, sports facilities, health facilities, cultural facilities, and religious facilities were evaluated. In this context, density analysis of the reinforcement areas created by Kocaeli Metropolitan Municipality was made on an open-source map with Python Geopandas, Folium, Numpy. Then, density analysis, district borders, and intersections with bicycle paths are shown with the Geographical Information System. Afterward, the Analytical Hierarchy Process (AHP) method, which is a multi-criteria decision-making method, and taking into account the results of the survey, the priority order according to the site selection criteria in line with the needs of the bicycle usage areas. In the selection of the proposed new bike path parking station, it is aimed to be in the most suitable, reachable and accessible location for the user's needs.