VUK, TMS/TFRS ve BOBİ FRS uygulamalarının finansal tablolara etkisi: 2017-2021 arası özel hastane örneği
Effects of VUK, TMS/TFRS and BOBI FRS applications on financial tables: A private hospital example between 2017-2021
  1. Tez No: 745374
  2. Yazar: EREN TERZİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL HÜMEYRA ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 330
Özet
Bu tez çalışması ile farklı muhasebe standart setleri olan VUK/MSUGT, TMS/TFRS ve BOBİ FRS'lere göre düzenlenmiş olan finansal tabloların sağlık sektöründe maliyetler ve karlılık üzerindeki mali etkilerinin karşılaştırmalı olarak özel bir hastane işletmesinin finansal performansı üzerinden değerlendirmek ve literatüre katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında hastane işletmesinin 2017-2021 yıllarına ait kurumlar vergisi beyannameleri ve eklerindeki VUK/MSUGT'lere göre düzenlenmiş bilanço ve gelir tablosu verilerine ulaşılmıştır. Bu bilanço ve gelir tabloları TMS/TFRS ve BOBİ FRS'ler dikkate alınarak bu muhasebe sistemlerindeki finansal durum tablolarına ve kar ve zarar tablolarına çevrilmiştir. Hastane işletmesinin ilgili yıllara ait üç muhasebe sistemine göre oluşturulmuş mali tablo verileri yatay analiz ve oran analizi yöntemi ile değerlendirilmiştir. Yapılan analiz sonucunda hastane işletmesinin özellikle Covid-19 pandemisinin ortaya ilk çıktığı 2020 yılında karlılıklarının ve likidite oranlarının pozitif değerlere sahip olduğu görülmüştür. Bu değerlerin önceki yıl verilerine göre çok yüksek değerlere sahip olduğu, dolayısıyla da pandeminin özel hastane işletmesinin karlılığını her üç muhasebe sistemi verilerine göre de artırdığı tespit edilmiştir. VUK/MSUGT'lere göre hazırlanan finansal tabloların doğru ve ihtiyaca uygun bilgiyi sunmada yetersiz kaldığı, TMS/TFRS ve onun kısaltılmış şekli olarak nitelendirilebilecek olan BOBİ FRS'lerin finansal tablo kullanıcılarına daha doğru ve faydalı bilgi sunduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
With this thesis, it is aimed to evaluate the financial effects of the financial statements prepared according to different accounting standard sets, VUK/MSUGT, TMS/TFRS and BOBI FRS, on the costs and profitability in the health sector, on the financial performance of a private hospital business and contribute to the literature. Within the scope of the study, the corporate tax returns of the hospital business for the years 2017-2021 and the balance sheet and income statement data prepared according to the VUK/MSUGT in their annexes were reached. These balance sheets and income statements have been translated into financial statements and profit and loss statements in these accounting systems, taking into account TMS/TFRS and BOBI FRSs. The financial table data of the hospital enterprise, which was created according to the three accounting systems of the relevant years, was evaluated by horizontal analysis and ratio analysis method. As a result of the analysis, it was seen that the profitability and liquidity ratios of the hospital business had positive values, especially in 2020, when the Covid-19 pandemic first emerged. It has been determined that these values have very high values compared to the previous year's data, and therefore the pandemic has increased the profitability of the private hospital business according to the data of all three accounting systems. It has been concluded that the financial statements prepared according to VUK/MSUGTs are insufficient to present accurate and relevant information, and that TMS/TFRS and its abbreviated form, BOBI FRSs, provide more accurate and useful information to financial statement users.