'Gefangene Frauen: Frauenbilder in Heinrich Bölls 'Die verlorene Ehre von Katharina Blum' und Christa Wolfs 'Kassandra'
'Mahkûm kadınlar: Heinrich Böll'ün 'Katharina Blum'un Kaybolan Onuru' adlı romanında ve Christa Wolf'un 'Kassandra' adlı hikâyesinde kadın temsilleri'
  1. Tez No: 745378
  2. Yazar: SERRA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SANİYE UYSAL ÜNALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada Heinrich Böll'ün Katharina Blum'un Kaybolan Onuru eserinde ve Christa Wolf'un Kassandra eserinde eril otorite kurbanı olarak ortaya çıkan kadın kahramanların betimlenme biçimleri ve karakter gelişimleri toplumsal cinsiyet ve kadın çalışmaları göz önüne alınarak incelenmiştir. Bu eserlerin seçilmesinin sebebi hikâyelerde eril güç yapılarının dişil karakterleri baskılaması ve ötekileştirmesi bağlamında paralelliklere rastlanmasıdır. Söz konusu metinlerdeki kadın kahramanların bahsedilen eril güç yapısına karşı gösterdikleri direniş ve bunun karakter gelişimleri üzerindeki etkisi bu çalışmanın esas odak noktasını oluşturmaktadır. Çalışmada genel amaç bahsedilen eril güç yapısı tarafından nesneleştirilen kadın karakterlerin bağımsız özneler olma yolundaki gelişimlerini izlemek ve bu gelişimin arkasındaki itici güçleri ve motivasyonu tespit etmektir. Eserlerdeki ana karakterlerin kadın olmaları olay örgüsünde önemli yer tutmaktadır. Bu sebeple toplumsal cinsiyet teorisi yaklaşımlarının karakter gelişimi analizinde uygulanması çalışmada önemli rol oynamaktadır. Dolayısıyla çalışmanın başında toplumsal cinsiyet araştırmaları ve çalışmalarının temel özellikleri ayrıca teorik alt yapısı ele alınmaktadır. İlk bölümde söz konusu metinlerdeki ana kadın karakterlerin tasvir şekilleri iki alt başlık altında incelenmektedir. İkinci bölüm kadın kahramanların erkek güç unsurlarına ve dolayısıyla toplumsal cinsiyet kurallarına karşı çıkan tavırlarının analizini içermektedir. Burada toplumsal cinsiyet teorisinin kuramsal yaklaşımları yardımıyla kadın karakterlerin davranışlarının toplumsal cinsiyet bağlamındaki geleneksel kalıp ve yargılarla çelişip çelişmediği sorusu yanıtlanmaktadır. İkinci bölümün ilk alt başlığında kadın kahramanların yaşadıkları karakter gelişimi bağlamında nesne konumundan özne olmaya doğru aldıkları yolculuk analiz edilmektedir. İkinci bölümün ikinci alt başlığında karakterlerin içsel yolculuklarına odaklanılmaktadır. Bu bağlamda burada, metinlerde ortaya çıkan hangi unsurlar bu içsel değişimi etkilemiştir, sorusuna cevap aranmaktadır. Bu bölümde dikkate alınan bir diğer nokta ise ana karakterlerin kişisel gelişim sürecini analiz etmede metinlerdeki anlatıcı bakış açısının rolü olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the portrayal and character development of the heroines in Heinrich Böll's Katharina Blum's The Lost Honor and Christa Wolf's Kassandra who appear as victims of masculine authority through gender criticism. The reason why I chose these works is that there are similarities between the two stories in the context of patriarchal power structures suppressing and othering female characters. The resistance of the heroines in the relevant texts against the masculine power structures, and its effect on their character development is the main focus of this study. The womanhood of the main characters has an important place in both plots. In this sense, the consideration of gender discourses and gender differences has a significant part in the analysis of their character development. Therefore, at the beginning of this study, the fundamentals of gender studies as well as their theoretical background are mentioned. In the first chapter, the portrayal of the main female characters and their roles in society are analyzed. The second chapter focuses on the resistance of female characters against the power and domination of men. It is important to identify with the help of gender theories to what extend the behaviors of main female characters contradict the common gender stereotypes. Furthermore, the inner development as well as the process of subjectivation of the protagonists is intensively discussed. During this discussion, the concepts of various gender theorists are considered in light of the female characters' resistance against male dominance to analyze the effects upon their character development.