Kanat üretim toleranslarının eksenel türbin performansı üzerindeki etkisinin hesaplamalı akışkanlar dinamiğine dayalı Monte Carlo simülasyonu kullanılarak incelenmesi
Investigation of the effect of blade production tolerances on axial turbine performance using computational fluid dynamics based Monte Carlo simulation
  1. Tez No: 745391
  2. Yazar: MEHMET NURULLAH ÖNEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUNİR ELFARRA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Tasarımlar öngörülen ölçülerde yapılsa da üretim süreçleri nedeniyle her parçanın küçük veya büyük toleransları vardır. Bu nedenle tasarımcılar sadece parçaları optimum şekillerde tasarlamamalı aynı zamanda üretim değişkenliklerinin etkilerini de dikkate almaları gerekir. Tasarımcılar bu toleransları küçültebilir, ancak tolerans küçük olduğunda üretim sürecinin daha kontrollü olması ve üretimin daha maliyetli olması veya daha fazla hurda parça ortaya çıkması göz önüne alınmalıdır. Bu durum gaz türbini motor parçaları, özellikle bu çalışmada kullanılan eksenel türbin kanatları içinde geçerlidir. Bu tez kapsamında, Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (HAD) ve Yapay Sinir Ağları (YSA) tabanlı Monte-Carlo simülasyonları kullanılarak Aachen türbin geometrisi üzerinde farklı olası imalat varyasyonları araştırılacaktır. Bu çalışmadaki olası sapmalar rotorun üç farklı yüzeyi için veter uzunluğu, stagger açısı, hücum kenar çapı, maksimum kalınlık ve firar kenar çapı varyasyonlarını içerir. Sonuçlar, toleranslar nedeniyle türbin performansında çok fazla değişiklik olmadığını yinede stagger açısının türbin performansında en belirgin etkiye sahip olduğunu ve torkun en çok etkilenen performans parametresi olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Even though designs are carried out for prescribed dimensions, every part has tolerances either small or large because of manufacturing processes. Therefore, designers not only have to design parts with optimum shapes, but also need to consider the effects of the manufacturing variability. Designers may want to tighten up these tolerances but when these tolerances are too tight, one may need to change the manufacturing process to a more controlled and probably an expensive one or accept more scrap parts. This is also valid for gas turbine engine parts, particularly for the axial turbine blades of this study. In the context of this paper, different possible manufacturing variations will be investigated on Aachen turbine geometry using Monte-Carlo simulations based on Computational Fluid Dynamics (CFD) and Artificial Neural Networks (ANN). The possible deviations that are considered in this study include variation in stagger angle, chord lengths maximum thickness, leading edge radius and trailing edge radius at three different spanwise locations of the rotor blade. The results showed that there was not much change in turbine performance due to tolerances, however stagger angle had the most significant effect on turbine performance and torque was the most affected performance parameter.