Güncel nikel titanyum kanal eğeleri ve uyumlu Güta- Perkalarının bilgisayarlı mikro tomografi ile kesitsel ve boyutsal olarak incelenmesi
Cross-sectional and dimensional analysis of current canal instrumentsand corresponding gutta-perchas using micro-computed tomography
  1. Tez No: 923573
  2. Yazar: CEM ŞARKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK HAZNEDAROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çalışmamızda, çeşitli nikel-titanyum (Ni-Ti) döner ve resiprokal harekete sahip eğe sistemleri ile bunlara karşılık gelen güta-perka (GP) konları arasındaki boyutsal uyum ve bu eğe ve güta-perkaların standartlara uyumluluğu mikro-bilgisayarlı tomografi (Micro-CT) kullanılarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda, ProTaper Next X2, HyFlex EDM OneFile EDM, Reciproc Blue R25 ve WaveOne Gold Primary olmak üzere dört nikel titanyum eğe sistemi analiz edilmiştir. Analizlerde, nikel titanyum eğe ve uyumlu GP'larının taper ve çap yönünden ISO ve ADA standartlarına uyumlulukları değerlendirilmiştir. Ayrıca kanal eğeleri ve güta-perkalarının birbirleriyle uyumlulukları değerlendirilmiştir. Her bir örneğin d1'den d'16'ya kadar 1 mm aralıklarla çap ölçümleri ve taper açısı ölçümleri Micro CT yardımıyla yapılmıştır. Ni-Ti eğeler arasında standartlara en uyumlu sistem WOG olarak bulunmuştur. Bunu sırasıyla, Reciproc ve HyFlex EDM OneFile izlemekte olup, en yetersiz sonuçlar ise ProTaper next sisteminde elde edilmiştir. GP'lar arasında standartlara en uyumlu sistem Reciproc Blue R25 olarak bulunmuştur. Bunu uyumluluk sırasıyla HyFlex EDM OneFile ve WOG izlemekte olup, en yetersiz sonuçlar ProTaper Next GP'larında elde edilmiştir. Daha geniş üretim toleranslarına sahip güta-perkalar, kanal eğelerine göre standartlara uyumda daha üstün sonuçlar vermiştir. Bulgularımıza göre Ni-Ti eğeler ve GP konları arasında önemli boyutsal uyumsuzluklar olduğu, GP konlarının genellikle eğelere göre daha büyük çap değerlerine sahip olduğu ortaya koyulmuştur. Özellikle resiprokal sistemlerin (WOG ve Reciproc R25) eğe-GP uyumu rotasyonel sistemlere (ProTaper Next ve HyFlex EDM OneFile EDM) göre üstün bulunmuştur. d1'den d16' ya eğe GP uyumu için tüm seviyelerde, en iyi ortalama değerler, WOG grubunda elde edilmiştir. Bundan sonra sonuçlar başarı sırasıyla; Reciproc Blue R25> HyFlex EDM OneFile> ProTaper Next X2 şeklinde olmuştur.
Özet (Çeviri)
Our study aimed to evaluate the dimensional compatibility between various nickel-titanium (Ni-Ti) rotary and reciprocating file systems and their corresponding gutta-percha (GP) cones, as well as the compliance of these files and GP cones with standards, using micro-computed tomography (Micro-CT). Four Ni-Ti file systems were analyzed: ProTaper Next X2, HyFlex EDM OneFile, Reciproc Blue R25, and WaveOne Gold Primary. The taper and diameter compatibility of the Ni-Ti files and corresponding GP cones with ISO and ADA standards were assessed. Additionally, the compatibility between the files and GP cones was evaluated. For each sample, diameter and taper measurements were performed at 1 mm intervals from D1 to D16 using Micro-CT. Among the Ni-Ti files, the system most compliant with standards was WOG, followed by Reciproc and HyFlex EDM OneFile, while the least compliant results were observed in the ProTaper Next system. Among the GP cones, the system most compliant with standards was Reciproc Blue R25, followed by HyFlex EDM OneFile and WOG, with the least compliant results found in ProTaper Next GP cones. GP cones, which exhibited wider manufacturing tolerances, demonstrated superior compliance with standards compared to the canal files. Our findings revealed significant dimensional mismatches between Ni-Ti files and GP cones, with GP cones generally having larger diameters than the files. Specifically, reciprocating systems (WOG and Reciproc R25) showed superior file-GP compatibility compared to rotary systems (ProTaper Next and HyFlex EDM OneFile EDM). For file-GP compatibility across all levels from D1 to D16, the best average values were obtained in the WOG group. Subsequently, the success ranking was as follows: Reciproc Blue R25 > HyFlex EDM OneFile > ProTaper Next X2.