Sürükleyici sanal gerçeklik kullanımının yabancı dil eğitiminde dinleme becerisine etkisi
The effect of immersive virtual reality use on listening skill in foreign language education
- Tez No: 745392
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OLGUN SADIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Eğitimde teknoloji kullanımının artmasıyla birlikte öğrenme ve öğretme süreçlerinde sanal gerçeklik uygulamaları önemli bir araç haline gelmiştir. Bu çalışmada, öğrencilerin sürükleyici sanal gerçeklik deneyimlerinin ve sanal gerçekliğin İngilizce dinleme becerisine etkisinin çok boyutlu olarak araştırılması amaçlanmaktadır. Bu çalışmada öğrenme deneyiminin ardından katılımcıların akademik başarılarının incelenmesi öncelikli hedeflerdendir. Öğrenme sürecine ilişkin bir değerlendirme yapılması noktasında ise katılımcıların sanal gerçeklik ortamı ve öğrenme süreçleriyle ilgili tutum ve görüşlerinin ortaya çıkarılması amaçlanmaktadır. Uygulama yapılırken İngilizce dinleme becerilerinin eğitimi için geliştirilmiş olan Mondly VR uygulaması kullanılmıştır. Çalışma grubu, 2021-2022 eğitim öğretim yılında İnönü Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu'nda öğrenim gören ve çalışmaya gönüllü katılmak isteyen 32 İngilizce hazırlık öğrencisinden oluşmaktadır. Çalışma grubu amaca uygun örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Çalışmada yabancı dil eğitiminde sürükleyici sanal gerçeklik kullanımının dinleme becerilerine etkisinin incelenmesinde araştırma yöntemi olarak karma yöntem kullanılmıştır. Öğrencilerin sanal gerçeklik eğitimleri sürecinde deneyimlerini, tutumlarını ve başarı algılarını incelemek amacıyla yarı yapılandırılmış görüşme formu, sanal gerçeklik uygulamasının öğrenci başarısına etkisini belirlemek amacıyla başarı testi, eğitim esnasında kullanılacak gözlem formu ve öğrencilerin sanal gerçeklik uygulaması sürecinde dinleme becerilerinin ölçülmesi amacıyla dereceli puanlama anahtarı veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. Ayrıca sanal gerçeklik uygulaması içinde öğrencilere uygulanan dinleme ve konuşma testlerinin verileri toplanmıştır. Araştırmada öğrencilerden elde edilen nitel veriler, nitel veri analiz yöntemlerinden tematik analiz yöntemine uygun olarak analiz edilmiştir. Nitel verilerin analizi sırasında Nvivo 12 programı kullanılmıştır. Çalışmanın nicel verilerini analizi için SPSS programı kullanılmıştır. Bu çalışmada sanal gerçekliğin yabancı dil eğitiminde dinleme becerilerini artırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca sanal gerçekliğin eğitimi ilgi çekici hale getirme, motivasyonu artırma, iletişim kurma becerisini artırma, etkileşim imkanı sağlama, aktif katılımı artırma, iletişim kaygısını azaltma, farklı mekanlarda bulunma imkanı verme, probleme dayalı öğrenmeyi sağlama, kendi hızında öğrenmeyi sağlama ve yaratıcılığı artırma gibi birçok olumlu etkisinin olduğu görülmüştür. Öte yandan sanal gerçeklik uygulaması sırasında İngilizce dinleme ve konuşmada yetersizlik, çekingenlik ve heyecan, boşlukta hissetme ve düşme korkusu, teknik problemler, eğitsel içerik ile ilgili problemler, hareket alanının sınırlarını kestirememek, deneyim eksikliği, fiziksel problemler, güvensizlik ve dikkat dağınıklığı ile ilgili bazı olumsuz durumların yaşandığı ortaya çıkmıştır. Bu çalışmanın yabancı dil eğitiminde kullanılan sürükleyici sanal gerçeklik teknolojisinin kullanımına ilişkin literatüre önemli bir katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
With the increasing use of technology in education, virtual reality applications have become an important tool in learning and teaching processes. In this study, it is aimed to investigate the effects of immersive virtual reality experiences and virtual reality on English listening skills of students in a multidimensional way. In this study, examining the academic achievements of the participants after the learning experience is one of the primary objectives. At the point of making an evaluation about the learning process, it is aimed to reveal the attitudes and views of the participants about the virtual reality environment and learning processes. The Mondly VR application, which was developed for the training of English listening skills, was used during the application. The study group consists of 32 English preparatory students studying at the Inonu University School of Foreign Languages in the 2021-2022 academic year and willing to participate in the study voluntarily. The study group was determined by the purposeful sampling method. In the study, mixed method was used as a research method in examining the effect of immersive virtual reality use on listening skills in foreign language education. Semi-structured interview form to examine students' experiences, attitudes and perceptions of success in the process of virtual reality education, achievement test to determine the effect of virtual reality application on student success, observation form to be used during education and rubric data collection tool to measure students' listening skills during virtual reality application process was used. In addition, the data of the listening and speaking tests applied to the students in the virtual reality application were collected. In the study, the qualitative data obtained from the students were analyzed in accordance with the thematic analysis method, one of the qualitative data analysis methods. Nvivo 12 program was used during the analysis of qualitative data. SPSS program was used to analyze the quantitative data of the study. In addition, virtual reality has many positive effects such as making education interesting, increasing motivation, increasing communication skills, providing interaction opportunities, increasing active participation, reducing communication anxiety, providing opportunity to be in different places, providing problem-based learning, providing self-paced learning and increasing creativity. On the other hand, there are some negative aspects related to inadequacy in listening and speaking English, shyness and excitement, afraid of falling, technical problems, problems with educational content, not being able to predict the limits of the range of motion, lack of experience, physical problems, feeling insecure and distraction during virtual reality practice. It is thought that this study will make an important contribution to the literature on the use of immersive virtual reality technology used in foreign language education.