Katılımcı yönetim anlayışı bağlamında İhlas Haber Ajansı muhabirlerinin iş doyumuna ilişkin tutumları
In the context of participant management approach, Ihlas News Agency reporters' attitudes regarding job satisfaction
- Tez No: 745395
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNEM ONAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Basın Ekonomisi ve İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Neo-Liberal ekonomi politikalarıyla birlikte artan rekabet yarışı, 1980'li yıllardan sonra Türkiye'deki holdinglerin basın ve yayın kuruluşlarını da bünyesine katması durumunu doğurmuştur. İnsanın tıpkı bir makine gibi algılandığı klasik çalışma koşulları, küreselleşme ve teknolojideki gelişimle birlikte artık terk edilmesi gereken koşullar durumuna gelmiştir. Bu doğrultuda gerçekleştirilen bilimsel araştırmalara yönelme durumunda kalan işletmeler, rekabette avantaj sağlamanın yeni değerlerini ve sistematiğini de irdelemek durumundadır. Neo-Liberal politikalarla birlikte farklı piyasa yapılarının olgunlaşmaya başlaması, rekabet konusunda daha sert bir yarışı da başlatmıştır ve bu bağlamda basın işletmeleri gerek organizasyon gerekse de stratejik anlamda temel dönüşümler yaşamış ve yaşamaya da devam etmektedir. Organizasyonları oluşturan çalışanlar, sonuç olarak insandır ve bu insanlar belli bir tüzel kişiliği oluşturan hücrelerdir. Bir işletmede çalışanlar, birer hücreye ve çalışanların olumlu ya da olumsuz tüm tepkileri de bağışıklık sistemine benzetilebilmektedir. İşletme bilimi için zaten kendi başına büyük bir önemi ifade eden ve piyasa içerisinde rekabet yarışı için önemli bir nokta olan yönetim anlayışı ve çalışanların iş doyumu konuları, birer basın işletmesi olan haber ajansı işletmeleri açısından da önemli bir konudur. Bunun nedeni, haber ajanslarında haber üretiminin direkt olarak fikirsel bir unsuru temsil ediyor oluşu ve üretimin hemen hemen yirmi dört saatlik zaman diliminin her anına yayılmış olmasıdır. Bu üretim mantığı, haber ajansı çalışanlarının, yani muhabirlerin, iş hayatındaki psikolojik dünyasının analiz edilmesini gerekli kılmaktadır. Bu bağlamda katılımcı yönetim anlayışının basın işletmeleri için önemi daha fazla artmaktadır. 'Katılımcı Yönetim Anlayışının İş Doyumuna İlişkin Tutumları: İhlas Haber Ajansı Örneği' başlıklı bu çalışmada Türkiye merkezli en büyük üç haber ajansından birisi olan İhlas Haber Ajansı'nın katılımcı yönetim anlayışına yaklaşımları ve buna ilişkin iş doyumu tutumları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The increasing competition race with neo-liberal economic policies caused the holdings in Turkey to incorporate the press and broadcasting organizations after the 1980s. Classical working conditions, in which man is perceived as a machine, have become the conditions that must be abandoned with the development of globalization and technology. Businesses, which have to turn to scientific researches carried out in this direction, have to examine the new values and systematics of gaining competitive advantage. The maturation of different market structures together with neo-liberal policies has also started a tougher competition in terms of competition, and in this context, media enterprises have experienced and continue to experience fundamental transformations both in organizational and strategic terms. The employees who make up the organizations are human beings after all, and these people are the cells that make up a particular legal entity. Employees in an enterprise can be compared to a cell, and all positive or negative reactions of employees can be compared to the immune system. The issues of management approach and job satisfaction of employees, which are an important point for the competition race in the market and which are already of great importance for business science, are also an important issue for news agency businesses, which are press businesses. The reason for this is that news production in news agencies directly represents an intellectual element and the production is spread over almost every moment of the twenty-four hour period. This production logic makes it necessary to analyze the psychological world of news agency employees, namely reporters, in business life. In this context, the importance of participatory management approach for press businesses is increasing. In this study, titled“The Attitudes of the Participatory Management Approach towards Job Satisfaction: The Case of İhlas News Agency”, the approaches of İhlas News Agency, one of the three largest news agencies based in Turkey, to the approach of participatory management and their attitudes towards job satisfaction are discussed.