Batı Akdeniz bölgesi Tuta absoluta (Lepidoptera:Gelechiidae) popülasyonlarında endosimbiyont bakteri türlerinin belirlenmesi
Determination of endosymbiont bacteria species of Tuta absoluta (Lepidoptera:Gelechidae) populations from the West Mediterranean region
- Tez No: 745426
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Ökaryot organizmalardaki endosimbiyotik bakteriler konukçusu olduğu organizmada değişik etkiler göstermektedir. Endosimbiyontların konukçu fizyolojisindeki etkisi birçok çalışmada vurgulanmıştır. Bu organizmaların önemi; konukçu beslenmesinden, savunma reaksiyonlarına, direnç mekanizmasından üreme değişimlerine kadar geniş kapsamlıdır. Yapılan çoğu çalışmalarda aynı tür böceğin farklı bölge popülasyonlarında, endosimbiyont kompozisyonu farklılık göstermektedir. Domates güvesi [Tuta absoluta (Meyrick) (Lepidoptera:Gelechiidae)] zararlılar içerisinde domates yetiştiriciliğini tehdit eden en önemli türlerden biri durumundadır. Moleküler biyoloji ve fonksiyonel genom bilim çalışmalarındaki hızlı ilerlemeler özellikle tarımsal ürünlerde zararlı olan böceklerin endosimbiyontlar ile kurdukları ilişkinin tam olarak aydınlatılmasında büyük önem arz etmektedir. Çalışma kapsamında Batı Akdeniz Bölgesi'nde Antalya, Muğla, Isparta ve Burdur illerinden 11 lokasyondan toplam 55 adet T. absoluta bireyi toplanmıştır. Söz konusu böcek türünde endosimbiyont bakterilerden Wolbachia, Rickettsia ve Spiroplasma taraması yapılmıştır. Bu bireylerde endosimbiyont bakteri olan Wolbachia, Rickettsia ve Spiroplasma'nın varlığı ve bulunma oranı PCR reaksiyonlarından sekans yapılarak belirlenmiştir. İllerde bulunma oranları ortalama %76.3 Wolbachia, %78.1 Rickettsia ve %90.9 Spiroplasma enfeksiyonu olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak Rickettsia ve Spiroplasma'nın T. absoluta için Dünya ve Türkiye genelinde ilk kayıt olduğu belirlenmiştir. Bu zamana kadar bulunamayan Spiroplasma ve Rickettsia çalışmamızda yüksek oranda değer göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Endosymbiotic bacteria in eukaryotic organisms show different effects in the host organism. The effect of endosymbionts on host physiology has been emphasized in many studies. The importance of these organisms; It is comprehensive from host nutrition to defense reactions, from resistance mechanism to reproductive changes. In most studies, endosymbiont composition differs in different regional populations of the same insect. In most studies, endosymbiont composition differs in different regional populations of the same insect. Tomato moth [Tuta absoluta (Meyrick) (Lepidoptera: Gelechiidae)] is one of the most important pests that threaten tomato cultivation. Rapid advances in molecular biology and functional genome science studies are of great importance in fully elucidating the relationship between endosymbionts and insects, which are harmful especially in agricultural products. Within the scope of the study, a total of 55 T. absoluta individuals were collected from 11 locations in the provinces of Antalya, Muğla, Isparta and Burdur in the Western Mediterranean Region. Wolbachia, Rickettsia and Spiroplasma from endosymbiont bacteria were screened in the insect species in question. The presence and rate of endosymbiont bacteria Wolbachia, Rickettsia and Spiroplasma in these individuals were determined by sequencing from PCR reactions. It was determined that the average incidence rate in the provinces was 76.3% Wolbachia, 78.1% Rickettsia and 90.9% Spiroplasma infections. As a result, it was determined that Rickettsia and Spiroplasma were the first records for T. absoluta in the world and in Turkey. Spiroplasma and Rickettsia, which could not be found until now, showed high value in our study.