Intervention models in the long-term care (LTC) ofelderly in Europe: Lessons for Turkey
Avrupa'da yaşlıların uzun süreli bakımında (LTC) müdahale modelleri: Türkiye için dersler
  1. Tez No: 745462
  2. Yazar: BURCU ÖZDEMİR OCAKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REBECA SURENDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Oxford
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Uzun Süreli Yaşlı Bakımı, demografik yaşlanmanın getirdiği zorluklar ve aile ilişkilerindeki değişimler nedeniyle günümüz refah devletleri için tartışmalı bir konu haline gelmiştir. Bu zorlukları öncelik olarak gören refah devletleri, yaşlılarını desteklemek için alternatif yollar geliştirmiştir. Avrupa'da yaşlanma hızı diğer dünya bölgelerine göre nispeten daha hızlı olduğu için, Avrupa refah devletleri sorunu çözmek için çok sayıda önlem almakta hızlı davranmıştır. Ayrıca, bir geçiş ekonomisi olarak Türkiye, önümüzdeki on yıllarda yaşlanmanın yol açacağı zorluklarla karşı karşıyadır ve uzun süreli yaşlı bakımı bu tür zorluklardan biridir. Demografik zorluklar ve aile ilişkilerindeki değişimler nedeniyle yaşlı bakımı için mevcut kaynaklar Türkiye için yeterli olmayacaktır. Bir AB adayı olarak Türkiye, uygun uzun süreli bakım politikaları geliştirmek zorundadır. Bu doğrultuda, uygun bir programın hayata geçirilebilmesi için Avrupa'daki alternatif uygulamalara bakmak Türkiye için önemlidir. Bu nedenle, bu tez Türkiye'yi her biri uzun süreli yaşlı bakımı için farklı bir modeli temsil eden İsveç, Almanya ve Birleşik Krallık ile karşılaştırmaktadır. Bu karşılaştırma refah ülkesi tipolojileri, bakım hizmetlerinin türü ve finansmanı açısından yapılmıştır. Elde edilen bulgular, refah tipolojilerindeki benzerlikler, sosyal, yapısal ve kurumsal benzerlikler dikkate alındığında, Alman uzun süreli yaşlı bakım modelinin Türk sistemine en yüksek aktarılabilirliğe sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The Long-Term Care of the elderly has become a contested issue for present day welfare states, owing to challenges brought about by demographic ageing and shifts in family relationships. Seeing these challenges as priorities, welfare states have developed alternative ways to support their elderly. Since the speed of ageing is relatively faster in Europe than other world regions, European welfare states have been swift to take numerous measures to tackle the issue. Further, as a transitional economy Turkey is prone to the challenges that are caused by ageing in the upcoming decades. The longterm care of the elderly is one of such challenges. Owing to the demographic challenges and shifts in family relationships, present resources for elderly care will not be sufficient for Turkey. As an EU candidate, Turkey has to develop appropriate longterm care policies. In this respect, in order to introduce a suitable programme, the need to look at alternative practices in Europe is vital for Turkey. For this reason, the paper compares Turkey with Sweden, Germany and the UK, which each represent a different model for long-term care of the elderly. These countries are compared to Turkey in terms of typologies, type of care services and financing. The findings show that the German long-term care model for the elderly has the highest transferability to Turkish system considering the similarities in the welfare typologies and social, structural and institutional similarities.