Assessment of antimicrobial use, practice and infections at Singapore's nursing homes for effective antimicrobial stewardship
Etkili antimikrobiyal yönetimi için Singapur bakim evlerinde antimikrobiyal kullanımı, uygulaması ve enfeksiyonların değerlendirilmesi
  1. Tez No: 820213
  2. Yazar: AYSU SELÇUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUI YUNG CHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: National University of Singapore (NUS)
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Dünya Sağlık Örgütü, Birleşmiş Milletler, Avrupa Komisyonu ve Singapur'da Bir Sağlık Antimikrobiyal Direnci Çalışma Grubu antimikrobiyal direncine karşı savaşmak amacıyla araştırma, tarama ve antimikrobiyal kullanımını optimize edecek acil ve gelişmiş stratejiler için çağrıda bulunmuştur. Antimikrobiyal yönetimi (AYÖ) program, antimikrobiyal kullanım sonuçlarının iyileştirilmesi ve huzur evleri dahil sağlık kuruluşlarında antimikrobiyal direnci gibi istenmeyen etkilerin engellenmesi için tavsiye edilmektedir. Ancak, enfeksiyon tip ve tabiatı ve antibiyotik kullanım uygulamaları hakkında az sayıda rapor edilmiş bilginin bulunması nedeniyle Singapur'daki huzur evlerinde AYÖ için adres gösterilecek eksiklikler hakkında çok az bilgi mevcuttur. Bu nedenle, bu tez bu özgün kurumlara uygun olacak AYÖ'nün uygulanması için tavsiyelerde bulunmak amacıyla Singapur huzur evlerinde enfeksiyon ve antimikrobiyal kullanımı uygulamaları hakkında önemli bilgiler üretmek için teklifte bulunmuştur. Huzur evlerine özgü olan iyi ve başarılı AYÖ program stratejilerinin belirlenmesi amacıyla literatür taraması yapılmıştır. Huzur evi/uzun donem bakim merkezlerinde en yaygın girişim çok yönlü kılavuz ve sağlık profesyoneline yönelik eğitim uygulamasıdır ve ölçüm antimikrobiyal kullanımı/tüketimidir. Süreç ve sonuç ölçümleri üzerine AYÖ'nün etkililiğini değerlendirmek için, yeni stratejiler üretmek için veya umut verici stratejileri geliştirmek için daha fazla sayıda uzun dönemli girişimsel programlara ihtiyaç vardır. Değerlendirilmiş araştırmaların heterojen olması nedeniyle AYÖ'nün etkililiği için genel bir sonuca varılamamıştır. AYÖ uygulamadan önce, temel veriler elde etmek amacıyla antimikrobiyallerin kullanım prevalansı ve uygulamaları üzerine iki çalışma yerel huzur evlerinde 2008 ve 2017 yıllarında gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmalar diğer ülkelere kıyasla Singapur'daki huzur evlerinde oral antibiyotik kullanım prevalansını düşük raporlarken topikal antimikrobiyal kullanımı prevalansını yüksek olarak rapor etmiştir. Huzur evi/uzun donem bakım merkezlerinde antimikrobiyal reçeteleme ile ilgili zorluklar çeşitlilik göstermektedir ve bu nedenle her bir huzur evi/uzun donem bakım merkezleri farklı AYÖ stratejilerinden fayda sağlayabilir. Optimal antibiyotik kullanımında eksik yönleri daha ileri düzeyde tespit etmek için enfeksiyon prevalansı ve yönetimi hastaneye yatan huzur evi sakinleri arasında tanımlanmıştır. Yerel huzur evlerinden enfeksiyon ile ilişkili hastaneye yatışların prevalansı yüksek bulunmuştur. Birkaç kişi pozitif kültüre sahiptir. Bunlar arasında neredeyse yarısı çoklu ilaca dirençli organizmaya sahiptir. Enfeksiyonlar nadir olarak huzur evinde tedavi edilmektedir. Şiddetli enfeksiyon, ölüm riski veya huzur evinde antibiyotik tedavisine başlama oranının düşük olması nedeniyle enfeksiyon ile ilişkili transferlerin neredeyse dörtte biri gerekli olmayabilirdi. Huzur evi popülasyonunda optimal bakımın sağlanması için çoklu ilaca dirençli organizma enfeksiyonlarının risk faktörlerinin belirlenmesine ve enfeksiyon ile ilişkili transferlere kılavuzluk edilmesine ihtiyaç vardır. AYÖ uygulaması için potansiyel yardımcıların, bariyerlerin ve yer hazırlık durumunun belirlenmesi için seçilen huzur evlerinde sağlık profesyonellerinin AYÖ'ye karşı algı, davranış ve bilgisi değerlendirilmiştir. Huzur evinde çalışan eczacılar antimikrobiyal yönetiminde yer almayı istemişlerdir ancak herhangi bir stratejiyi uygulamaya başlamadan önce antimikrobiyal yönetimi eğitiminin faydalı olacağını düşünmektedirler. Son olarak, ampirik uygun antibiyotiğe başlanması ve uygun zamanda hastane transferlerine kılavuzluk etmek amacıyla çoklu ilaca dirençli organizma enfeksiyonlarına sahip huzur evi sakinlerinde ilaç kullanımı, hastalık, cihaz kullanımı ve ilaca dirençli organizma kolonizasyonundan oluşan 4D risk tahmin modeli geliştirilmiş ve dışarıdan valide edilmiştir. Bu risk tahmin modeli türetim ve validasyon kohortlarında kabul edilebilir ayrım, kalibrasyon ve performans göstermiştir. Bizim modelimiz; huzur evi sakinleri için uygun bakım merkezinde etkili ve verimli terapötik girişimleri, iş programı yönetimini ve hasta önceliklendirmeyi kolaylaştırarak huzur evi personeline sağlam karar vermede yardımcı olacak potansiyele sahip bir araç olabilir. Fakat, bu risk tahmin modelinin klinik sonuçlarını ve değerini ölçmek için prospektif çalışmalara ve daha ileri nicel değerlendirmelere ihtiyaç vardır. Sonuç olarak; bulgularımız, mevcut huzur evi sakinlerinin demografik özelliklerinin ve Singapur'da enfeksiyon yönetimi ve antimikrobiyal kullanımı ile ilgili özgün uygulamalarının anlaşılmasına dayanarak potansiyel etkili ve pratik uygulamalı antimikrobiyal yönetim programının formülasyonu için faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The World Health Organization, United Nations, the European Commission and the One Health Antimicrobial Resistance Workgroup in Singapore called for urgent and enhanced strategies in research, surveillance and optimization of antimicrobial use to combat antimicrobial resistance. Antimicrobial stewardship (AMS) program is recommended to improve outcomes of antimicrobial use and to avoid undesirable outcomes of its use such as antimicrobial resistance at healthcare settings including nursing homes (NHs). However, little is known about the gaps to be addressed in AMS program for local NHs in Singapore due to a lack of reported information about the type and nature of infections and antimicrobial use practices. Therefore, this thesis proposed to generate pivotal information on antimicrobial use practices and infections at Singapore's NHs so as to derive recommendations for the implementation of an AMS program that fit well with these unique settings. A literature review was conducted to identify good and successful AMS program strategies as well as potential barriers specific to NHs. The most common intervention was implementation of a multifaceted guideline and education of healthcare professionals at NH/long-term care (LTC) settings and the measure was antimicrobial use/consumption. More interventional programs with longer duration are needed to assess the effectiveness of AMS based on process and outcome measures and to develop new strategies or to refine promising strategies. A general conclusion for the effectiveness of AMS was not achieved due to the heterogeneity of the studies reviewed. Two studies on the prevalence and practice of antimicrobial use were conducted among local NHs in 2008 and 2017 to obtain baseline data prior to the implementation of AMS. The studies reported that the prevalence of oral antibiotic use in Singapore's NHs was lower while the prevalence of topical antimicrobial use was higher compared to the data from other countries. The challenges of antimicrobial prescribing in NH/LTC settings varied and thus, each NH/LTC settings can benefit from different AMS strategies. Prevalence and management of infections were described among hospitalized NH residents to further identify gaps in optimal antibiotic use. The prevalence of infection-related hospital admissions from local NHs was high. Few had positive cultures. Among these, nearly half of them were multi-drug resistant organisms (MDRO). Infections were less likely to be treated at NHs. Nearly a quarter of infection-related transfers might not have been necessary due to low severity of infections, risk of mortality or initiation of antibiotic treatment at NHs. There is a need to guide infection-related transfers and to identify risk factors for MDRO infections for optimal care among NH population. Perception, attitudes and knowledge of health professionals towards AMS at the selected NHs were assessed to identify possible facilitators, barriers and ground readiness for AMS implementation. NH pharmacists were willing to participate in antimicrobial stewardship activities, however, they felt that antimicrobial stewardship education would be beneficial prior to the implementation of any strategy. Lastly, the 4D risk prediction model comprising drug use, disease, device use and drug-resistant organism colonization was developed and validated externally to assess NH residents with multi-drug resistant infections so as to guide their empiric initiation of appropriate antibiotics and timely hospital transfers. It has shown acceptable discrimination, calibration and performance in derivation and validation cohorts. Our model could be a potential tool to assist NH staff in sound decision-making for the benefit of their residents by facilitating patient prioritization, case load management, efficient and effective therapeutic intervention at the appropriate care facility. However, prospective trials and further quantitative evaluations are needed to measure the clinical outcome and value of this model. Overall, our findings will be helpful for the formulation of an antimicrobial stewardship program that could be potentially effective and practically implemented at NH settings based on the understanding of the demographics of current NH residents as well as the unique practices regarding infection management and antimicrobial use in Singapore.