Arapçada anlam alanı kuramı: Yusuf suresi örneği
Theory of semantic field in Arabic: The example of Surah Yusuf
  1. Tez No: 745461
  2. Yazar: BÜŞRA NUR YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ZAFER KIZIKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada anlam alanı kuramı çerçevesinde Yusuf suresinde geçmekte olan anlam alanlarının belirlenmesi ve belirlenen anlam alanlarının içerinde yer alan kelimelerin diğer alanlardaki kelimelerle olan ilişkilerinden yola çıkılarak Yusuf suresinin kavram analizinin yapılması amaçlanmıştır. Kavram analizi yapılırken anlam alanı kuramı çerçevesinde teze konu olan Yusuf suresinde yer alan anlam alanları belirlenmiş ve ardından belirli anlam alanlarının altında sıralanan kelimelerin kendi aralarında ve diğer kelimelerle olan ilişki ağları göz önüne alınmak suretiyle analiz yapılmaya çalışılmıştır. Araştırmanın sonucunda ise sure içerisinde tespit edilen on beş adet anlam alanı için ayrı başlık açılmış ve çalışmanın hacmini büyütmemesi açısından daha az kelime barındıran anlam alanları ise tek bir başlık altında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the meaning fields that are being passed within the surah Yusuf and to analyze the concept of the words of the surah Yusuf based on their relationship with the words in other fields of the defined meaning fields. When analyzing the concept, the meaning fields of the thesis we are working on are determined in the context of the theory of the meaning field. Then the analysis was made by taking into account the relationship networks between the words listed below the certain meaning fields and the other words. As a result of the research, fifteen areas of meaning identified in Surah Yusuf were examined under a separate heading. In order not to enlarge the volume of the study, the semantic fields with fewer words were examined under a single heading.