Minarets and golden arches: State, capital and resistance in neoliberal Turkey
Minareler ve altın kemerler: Neoliberal Türkiye'de devlet, sermaye ve direniş
- Tez No: 745490
- Danışmanlar: PROF. DR. ANDREAS BIELER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The University of Nottingham
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 340
Özet
Bu tezin ana amacı Türkiye'de neo-liberalizm ile siyasal İslam arasındaki ortaklığın eleştirel bir analizini yapmaktır. Bunu yaparken bu araştırma ana-akım merkez-çevre ilişkileri yaklaşımına karşıt olarak bir Gramscici tarihsel materyalist yaklaşım geliştirecektir. Ana-akım merkez-çevre ilişkileri yaklaşımı devleti ve sivil toplumu ayrı, karşıt ve bağımsız varlıklar olarak ele almaktadır. Bu anlayış bizi Türk siyasetinin İslamcılar ile sekülerler arasında olduğu varsayılan çatışmanın alanı olarak algılandığı bir noktaya getiriyor. Merkez-çevre ilişkileri yaklaşımının dört adet problemli noktası vardır. Bir, devlet ve toplum ayrı ve bağımsız varlıklar olarak ele alınmaktadır. İki, piyasa ve devlet; ekonomi ve siyaset de ayrı olarak tasvir edilmişlerdir. Üç, ayrı kavramsallaştırmanın bir sonucu olarak sivil toplumun otomatik olarak devletten daha ilerici olduğu varsayılmıştır. Dört, sosyal üretim ilişkileri analize dahil edilmemiştir. Bu tez şunu iddia etmektedir ki, verilen dört problematik nedeniyle İslamcı karşıttır seküler ikiliği Türkiye siyasetinin karmaşık çatışmalarını açıklamak için yeterli değildir. Bu nedenle, çatışmanın sınıfsal olarak kavramlaştırıldığı daha kompleks bir teori ihtiyacı vardır. Antonio Gramsci'nin hegemonya, pasif devrim ve bütünleşik devlet kavramlarıyla oluşturduğu teorisi bu bağlamda yeni bir pencere açmaktadır. Gramscici tarihsel materyalist yaklaşım devleti, toplumu, piyasayı, ekonomiyi, siyaseti diyalektik bir biçimde kavramsallaştırır; sivil toplumu hegemonya mücadelesinin bir parçası olarak tanımlar ve tarihsel olarak ilerici ya da gerici olabileceğini savunur ve sosyal üretim ilişkilerini analizin önemli bir parçası olarak kabul eder. 2002 öncesi Türkiye siyaseti hali hazırda bazı Gramscici araştırmacılar tarafından analiz edilmiş olduğundan bu çalışma sadece 2002 sonrasına bakmaktadır. Spesifik olarak kentleşme, eğitim ve medya alanları incelenecektir. Analitik arka planı ve kavramsal çerçevesi devlet-toplum ilişkileri olacaktır. Kısaca, bu tez Türkiye'de siyasal İslam'ın yükselişine alternatif bir okuma sunacaktır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to critically analyse the convergence of political Islam and neoliberalism in Turkey. By doing so, the research aims to construct a Gramscian historical materialist account as opposed to the mainstream centre-periphery relations approach. The mainstream centre-periphery relations approach takes the state and civil society as antagonistic autonomous entities. This consideration brings us where the Turkish politics are perceived as a terrain of conflict between Islamists and secularists. The centre-periphery relations approach has four shortcomings. First, the state and society are considered separately. Second, the market and the state; and the economy and the politics are considered separately. Third, as considered separately, the theory takes civil society as automatically progressive. Fourth, the social relations of productions are neglected. This thesis argues that the Islamists versus secularists dichotomy is not sufficient enough to explain the complexity of contradictions in Turkish politics because of the given four shortcomings. Therefore, a more complex theory where the antagonism is considered within the class struggle is needed. Antonio Gramsci's theory of hegemony, passive revolution and most importantly the integral state provides a new window in this respect. The Gramscian historical materialism offers a holistic understanding for the relationship between the state and society, the market and the state, and the economy and the political. As part of the hegemonic struggle, civil society can be on either side of the struggle therefore it is not considered as automatically progressive in Gramscian historical materialism. As a historical materialist approach, Gramscianism considers the social relations of production as the crucial element of the analysis. The pre-2002 periods (before the Justice and Development Party came into power) were already researched by Gramscian scholars. Therefore, the neoliberal restructuring in Turkey during the Justice and Development Party era is the focal period of this thesis. There will be a specific focus on the cases of urbanisation, education, and the mass media. The conceptual framework of state-society relations is the analytical basis of this study. Overall, this thesis offers an alternative reading of the rise of political Islam in Turkey.