Konya Selçuklu minarelerinde restorasyon denemeleri
- Tez No: 9967
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ÖNGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
“Konya Selçuklu Minarelerinde Restorasyon' Deneoeleri”konulu bu çalışmada; Konya'da Selçuklu devri ainarelerinin tespiti, bu minarelerin röiöve projelerinin hazırlanarak t özellik arzeden bazı minarelerin restitüsyon projelerinin nasıl çizilebiîeceği veya restorasyonlarının nasıl yapılabileceğinin araştırılması araçlan- aıştır. Altı bolümden oluşan tezin, birinci bölümünde konunun tak dimi ile genel bilgiler verilaiş; ikinci bölümünde; minare 'nin tanımı ' 've sinareyi meydana getiren bölüşler tek. tek ele alınmıştır, Üçünce bölümde: Einarenin ortaya çıkışı, îslâs ülkelerinde ki gelişimi ve çeşitleri özetlenmiştir. Dördüncü bölümde; Anadolu'daki Selçuklu pinareleri ile Konya' daki ainareierin karşılaştırmaları yapılarak ? Anadolu'daki 12. 9 13. yüzyıl minarelerinin kronolojik bir listesi verilmiştir. Beşinci böiüade; Konya ?daki Selçuklu Minarelerinin tanışları ve resioleri ile hazırlanan röiöve. ve restorasyon projelerini ih tiva eden bir katolog oluşturulmuştur,.iii3» &.. *», Jf 1 fi > vCSTX *-* t; Altıncı öölüade ise? Konya Selçuklu minarelerinde şimdiye kadar uygulanmış ve bundan sonra da uygulanabilecek restorasyonlara ait değerlendirme ve önerilerle çalışsa tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the subject of research is the experimen tations of restoration of the nsinarets in Konya daring the Seljuk- Periods. The main goal of research is firstly to prepare relief projects and restitutaion projects and find out» Getting information about the construction of this technology. This work consists of six chapters. In chapter I, the problem is introduced and the general information is given. In chapter 2, informing of minarets and the parts of aina- ret have been explained. In chapter 3. the shown up minarets related with the aosque and development of minarets and variation in İslaraic territories» In chapter 4, the Seljuk Minarets in Konya are compared with, the minarets in the other regions of Anotolia, A chronological list of twelfth and thirteenth century minarets has been given. In chapter 5S a catoiogue containing the descriptions and with photographs of then together relief and restoration planshas been formed. By chapter 6S the thesis has been concluded and tested the. validity of criterion off restorations up till now,, and the criterion has been submitted for the future restorations. VI