The impacts of oil shocks on BRIC markets during uncertain times
Belirsiz dönemlerde petrol şoklarının BRIC piyasaları üzerindeki etkileri
- Tez No: 745491
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Petrol ekonomik üretim süreci için önemli bir girdi ve finansal piyasalarda işlem görebilen bir finansal araçtır. Bu tez, petrol fiyatlarındaki ani düşüşün BRIC'in (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin) finansal piyasalarını nasıl etkilediğini incelemektedir. Ayrıca, tez, BRIC'in finansal piyasaları üzerindeki bu etkileri, uluslararası finans piyasalarındaki belirsiz koşulların değiştirip değiştirmediği konusunda ilginç bir soruyu yanıtlamayı da amaçlamaktadır. Bu çalışmada haftalık finansal veriler kullanılarak, doğrusal ve doğrusal olmayan SVAR modellerini tahmin edilmiştir. Sonuçlar, negatif petrol fiyat şoklarının BRIC petrol ihracatçılarının (Rusya-Brezilya) finansal piyasalarını olumsuz etkilediğini, buna karşın bu şokların BRIC petrol ithalatçılarının (Çin-Hindistan) finansal piyasalarını olumlu etkilediğini göstermektedir. Ayrıca ulaşılan bulgular uluslararası finansal piyasalarda belirsizlik hakim olduğunda söz konusu etkilerin daha derin olacağını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Oil is a crucial input for the economic production process and a financial instrument that can be traded in the financial market. This thesis examines how a sudden decrease in oil prices affects the financial markets of Brazil, Russia, China, and India. The thesis also aims to answer the interesting question of whether uncertain conditions in international financial markets alter such effects on the BRIC financial markets. Using weekly financial data, we estimate the linear and non-linear SVAR models. The results indicate that negative oil price shocks adversely influence the financial markets of BRIC oil exporters (Russia-Brazil) and positively affect the financial markets of BRIC oil importers (China-India). Furthermore, uncertain conditions in international financial markets amplify the effects of such shocks on BRIC markets.