Nakit akış tablolarının muhasebe bilgisine katkısı: Borsa İstanbul üzerine bir araştırma
Contribution of cash flow statements to accounting information: A research on stock market İstanbul
- Tez No: 745518
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÖZÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Değer ilişkisi kavramı, yarım asırdan fazla bir zamandır muhasebe ile ilgili yapılan çalışmalarda yer almaktadır. Muhasebe bilgi sisteminin önemli kaynaklarından olan mali tablo verilerinin, işletmenin hisse senedi fiyatı ve getirisi üzerine etkisini ve bu verilerin finansal bilgi kullanıcılarının kararlarına yön vermesini inceleyen çalışmalar değer ilişkisi çalışmalarının konusunu oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı, nakit akış tablosu verileri ile değer ilişkisi ve işletmenin finansal oranları arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Nakit esasına göre düzenlenen tek mali tablo olan nakit akış tablosunun önemi her geçen gün daha da artmaktadır. Nakit ve nakit benzerlerinin yönetiminin işletmeler ve diğer işletmeyle ilişkili taraflar açısından son derece önemli olduğu günümüz iş dünyasında, nakit akış tablolarını iyi analiz etmek işletmelere finansal sıkıntılara karşı önceden önlem almak için fırsat sunmaktadır. Nakit akış tablosu diğer mali tablolarla beraber kullanıldığında işletmenin net varlıklarındaki değişimini, nakit durumunu finansal yapısı ile işletme karının nakit akışlar ve hisse senedi fiyatı üzerindeki etkisi hakkında bilgi elde edilebilir. Bu çalışmada, BİST 100 şirketlerinden mali kuruluşlar hariç imalat sektörü ve imalat sektörü dışındaki işletmelerin nakit akış tablosu verileri ile hisse senedi fiyatı arasındaki ilişki panel veri analizi yardımıyla karşılaştırmalı olarak analiz edilmiş, nakit akış tablosu verilerinin değer ilişkisine sahip olup olmadığı araştırılmıştır. Buna ek olarak finansal oranlar ile nakit akış tablosu verileri arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmada nakit akış tablosu verilerinin değer ilişkisine sahip olduğu ve finansal oranlarla nakit akış tablosu verileri arasında anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of valuerelationship has been involved in studies in the field of accounting for more than half a century. Studies examining whether the data of the financial statement shave an effect on the market value of the firm and whether these data influence the decisions of financial users are called value relations. In this study, the relationship between cash flow statement data and value relation ship and firm performance ratios were investigated. The importance of the cash flow statement, which is the only financial statement prepared on a cash basis, is increasing day by day. In today's business world, where the management of cash and cash equivalents is extremely important for businesses and other business-related parties, a good analysis of cash flow statements provides companies with an opportunity to take precautions against financial difficulties. This study was carried out to contribute to the analysis of the cash flow statement explained in detail under three main heading sand the irsub-headings: cash management, cash flows from operating activities through cash flow statement, cash flows from investment activities and cash flows from financial activities. In this study, the relation ship between the cash flow statementdata of the BIST 100 companies, the manufacturing sector other than the financial enter prises, and the stock price of the companies out side the manufacturing sector, were evaluated with the help of panel data analysis, and it was investigated whether the cash flow table data has a value relation ship. In addition, the relation ship between financial performance ratio sand cash flow statement data was examined. Int he study, it was concluded that cash flow statement data has a value relation ship and there is a relation ship between financial performance ratios and cash flow statement data.