Bölgelerarası sosyal ve ekonomik farklılıkların giderilmesinde mali fedaralizm ve Türkiye'de uygulanabilirliği
Fiscal fedaralism approach for eliminating the social and differences in regional areas and the case of Turkey
- Tez No: 74553
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTAÇ EKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
ÖZET Devlet organizasyonunun amacı belli bir ülkede yaşayan insanların ortak nitelikteki ihtiyaçlarını karşılamaktır. Sosyal devlet, iç ve dış güvenlik,adalet, toplumsal refah ve kalkınmanın tesisinin etkin bir şekilde gerçekleştirilmesi bu hizmetlere dahildir. Kamusal olsun, özel olsun, mal tedariki, servis ve hizmetlerin giderilmesi, ekonomik faaliyetlere girişilmesinin temel etkenidir. İhtiyaçların giderilmesi, bir malın tüketilmesi veya o hizmetten yararlanılması şeklindedir. Üretim, kıt kaynaklar adı verilen faktörlerin kullanımı ile gerçekleştirilebilir. İhtiyaçların sınırsız olması buna karşın üretebilecek mal ve hizmetlerin kıt olması, bu mal ve hizmetleri mümkün olan maksimum tatmini sağlıyacak şekilde seçmeyi Zorunlu kılar. Elde edilen ürünlerin ihtiyaç sahiplerine hangi şekilde ve hangi miktarda sunulacağına ilişkin bölüşüm sorunlarını çözümlemek gerekir,“merkezi idare”örgütü kurmuşlardır. Merkezi örgütün yanısıra bölgesel nitelikteki bazı kamusal ve yarı kamusal malların üretimini üstlenerek diğer bazı üretici birimlere de ihtiyaç vardır. Bunlar ise“yerel yönetimlerdir”. Devlet.fonksiyonlarını kamu harcamaları aracılığı ile gerçekleştirdiği için faaliyetlerini de topl m milli gelirin merkezi ve yerel idareler arasında rasyonel esaslara göre bölüşülmesi zorunluluğunu da eklenmelidir. Devletin vergi almak, borçlanmak, vs gibi usullerle sahip olduğu gelirler,tüketim,tasarruf ve yatırım kanallarında ve tercihlerinde etkilidirler. Ayrıca devlet, gelir ve servet dağılımındaki adaletsizliği düzeltmek, bölgeler arasındaki dengesizliği azaltabilmek.istikrarı sağlayabilmek gibi amaçlar içinde kamu maliyesi araçlarında yararlanabilir. Kamusal finansın toplum yönünden öngörülen ekonomik ve sosyal amaçlara ulaşabilmek için nasıl kullanılacağının saptanması ve özellikle kamu maliyesi araçlarından kaynak dağılımı, iktisadi istikrar, iktisadi büyüme gibi hedeflerin gerçekleştirilmesinde nasıl kullanıldığının araştırılması önemli bir alandır. Bu alanda kamu ekonomisindeki kollektif ve yarı kollektif mallar için, piyasanın özel mallardakine benzer bir gösterge mevcut olmadığı için bu esaslara yönelik hizmet sunumu ve bölüşümü rasyonel olarak pekçok kritere bağlıdır, id- lerarası ilişkilerin esasları, düzenlemeleri, kapsamlarının yeniden gözden geçirilmesi, idari sunuların, değişen koşulların, sosyal ve siyasal tanımlamalar da gözönüne alınarak genel ve özel şartları ile yeniden değerlendirilmesi gereği mali federalizm yaklaşımı ile farklı bir derinlik sergiler. O halde Türkiye için de kendine özgü koşulların reel anlamda anlaşılmak ve belirlenmek kaydı ile Kamu Finansmanında Mali Federalizm disiplini içersinde ne tür sorunlar ve sonuçlar ile karşılaşabileceği ihtimalleri, her türlü varsayımın ötesinde incelemeye değer önemli bir konudur
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The objective of the state organization to meet the common needs of the people living in a certain country. The services of the state include the efficient provision of internal and external security, justice welfare and development. Supply of products and delivery of services on a public or private level form the basis of economic activities. The satisfaction of needs takes place by the consumption of a products and services are scare, then these products and services have to be chosen in such a way that they provide the maximum benefit. The problems related to the amount of the products to be distributed to those who need them and the manner of distribution have to be solved. The states have established a“central administration”covering the whole country in order to meet those needs. In addition to the central organization there is a need for some other public and semi-public production units. These are called“local administrations”. As the state fulfills its functions through the intermediary of public expenditures, it has to distribute the total national income generated by the state through collection of taxes, incurring debts etc. are used for consumption, savings and investments. Moreover, the state may make use of the income distribution, to even out the regional difference and to establish stability. It: is of utmost importance to determine how to use the public finance in order to achieve the economic and social objectives of the society, and it is also very important to find out how the public financial instruments are used to achieve the targets of distribution of resources, economic stability and economic growth. As there is no indicator for the collective and semi-collective goods in the public economy that is similar to that of the private goods, the delivery and distribution of services depend on various criteria. The principles of inter governmental relations, their organization, the review of their context, the reevaluation of the administrative borders and changing conditions attain a special by the approach of fiscal federalism. Therefore, the special conditions of Turkey have to be understood in real terms and the possibilities about the emergence of problems, within the system of fiscal federalism have to be investigated. ?S5K3K»'