Heykel'de madde-mekan-hacim kavramları
The Concepts of material, place and bulk in the art of statue
  1. Tez No: 74554
  2. Yazar: HÜLYA ÖZDAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAHRİ SEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Heykel'de Madde, Mekan, Hacim Kavranılan" konulu çalışmada, bu kavramlar tek tek irdelenmeye başlanmadan önce, heykelin tanımı yapılmış; Heykelde tasarım konusu açıklanmıştır. Daha sonra Heykel, Madde, Mekan ve Hacim ilişkileri irdelenmiştir. En son bolümde ise Heykel sanatı tarihinden örnekler seçilip; mekan, madde, hacim anlayışları incelenmiştir. Bu çalışmada I, EL, HL Bölümlerde konuya paralel olarak teorik alt yapı oluşturulmuş daha sonra heykeller anlatılmıştır. Heykel'in tarihi gelişimi kullandıkları madde ve yer aldıkları mekanlar içinde irdelenmeye çalışılmıştır. İlkel çağlardan, 19. Yüzyıla kadar geleneksel olan madde, mekan ve hacim kavramları değişikliğe uğramıştır. Mekan anlayışı tekil'den çoğula dönüşmüştür. Heykel, kapalı formlardan, açık formlara dönüşüp kendi mekanıyla bütünleşme yolunu bulmuştur. Gelişen teknoloji ile kullanılan maddelerde değişikliğe uğramış ve yelpaze genişlemiştir. Sanat tarihinde 20. Yüzyılın başlarında sanatçılar doğayı soyutlamaya başlamışlardır. Sanat eserlerinde, artık eskiden olduğu gibi doğa, gerçekçi biçimde yansıtılmamış, soyutlamacı bir yaklaşımla ele alınarak işlenmeye başlamıştır. Kullanılan maddelerin sınır tanımazlığı somuttan soyuta geçen heykel sanatında yeni şekillerin, renklerin, çizgilerin ön plana çıkmasını sağlamıştır. Böylece heykel sanatı bir renk, bir hareket, bir ritm ve dinamizm kazanmış olur. xııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT At the study of“The concepts of material, place and bulk in the art of statue”the definitaion of the statue had been done and the conception in the statue had been explained, before the concepts would be examined one by one. Later on, the relations between statue and material, statue and place, statue and bulk had been examined. At the last chapter, the samples from the history of the art of statue had been choosed and the ideas of the material, place and bulk had been examined. In the first 3 chapters, the theorical substructure had been formed which paralleled to the topic, and the statues would be told later on. The historical development of the art of statue had been trying to examined in the conditions of their places and materials. The traditional concepts of the material, place bulk and had been exposed to the differences from ancient times to 19th. Century. The conception of the place in the art of statue changed into the plural from singular. The art of statue could able to combine with its place while it changed into open forms from closed forms. XIVWith the developing technology also the materials that have been used in the nature in their works of art. At the begining of 20th. Century, the artists were starting to abstract the na ture in their works of art. At the work of art, nature has not been reflected realistic like it was in the past but, a abstracted approachment have been pursued. With the begining of the using unlimited materials, at the art of statue which was passing through from concrete to abstract, have been caused to new figures, colors and lines. Thus, the art of statue have gained a new color, a new motion, a new rythm and a new dynamic XV