A parameter error identification method for power plant dynamic models
Güç santrallerinin dinamik modellerinde hatalı parametre belirleme metodu
- Tez No: 745537
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bir enerji santrali dinamik modelindeki yanlış parametreler, bir güç sistemindeki analiz sonuçlarını ve kontrol kararlarını etkiler ve bu da ciddi sonuçlara yol açabilir. Literatürdeki çevrimiçi kalibrasyon teknikleri, kalibrasyondan önce tanımlanabilir parametreleri belirlemek için duyarlılık analizini kullanır ve hassas parametrelerin çoğunu potansiyel olarak hatalı olarak ele alır. Bu nedenle, kalibrasyon için aday parametre alt kümesi çoğunlukla çeldiricilerden, yani oldukça hassas ancak zaten doğru parametrelerden oluşur. Parametre kalibrasyonuna çeldiricilerin dahil edilmesi, kalibrasyonun doğruluğunu azaltabilir ve hesaplama süresini artırabilir. Bu tez, toplanan PMU ölçümleri ve enerji santrali model reaksiyonu arasındaki uyumsuzluk yoluyla hatalı parametreleri belirlemek için bir yöntem önermektedir. Önerilen yöntem, 2-D Evrişimli Sinir Ağları kullanılarak uyumsuzluğun Tekrarlama Grafiklerinin sınıflandırılmasına dayanır ve ortogonal ayrıştırma yoluyla hatalı parametreleri tanımlar. Bu sayede, çeldiriciler ortadan kaldırılarak daha küçük bir aday parametre alt kümesi elde edilir.
Özet (Çeviri)
Incorrect parameters in a power plant dynamic model affect the analysis results and control decisions in a power system, which may have serious consequences. The online calibration techniques in the literature utilize sensitivity analysis to determine the identifiable parameters before the calibration, and treat majority of sensitive parameters as potentially erroneous. Hence, the candidate parameter subset for calibration mostly consists of distractors, i.e. highly sensitive but already correct parameters. The inclusion of distractors in the parameter calibration may decrease the accuracy of calibration, and increase the computation time. This thesis proposes a method to identify erroneous parameters through the mismatch between collected PMU measurements and power plant model response. The proposed method relies on the classification of Recurrence Plots of the mismatch using 2-D Convolutional Neural Networks, and identifies the erroneous parameters via the orthogonal decomposition. Hence, a smaller subset of candidate parameters is obtained by eliminating the distractors.