Geopolimer harçlarda selülozik lif kullanımının araştırılması
Investigation of cellulosic fiber use in geopolymer mortars
- Tez No: 745536
- Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ UĞUR KOÇKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez çalışması, selülozik liflerin geopolimer harçlarda kullanılımının incelenmesinin yanı sıra çevre kirliliğine neden olan atıkların tekrar kullanılarak ekonomiye kazandırılması amacı gütmektedir. Bu amaç doğrultusunda endüstri atığı olan silis dumanı ve bazik pomza (scoria) geopolimer harç yapımında kullanılmış ve atık kağıt liflerle desteklenmiştir. Üretilen numunelerin fiziksel ve mekanik özelliklerini tespit etmek için yayılma çapı değeri, taze hal birim ağırlık, gerçek yoğunluk, görünür yoğunluk, su emme, açık gözeneklilik, toplam gözeneklilik, kompasite, basınç dayanımı, eğilme dayanımı ilgili testler ve formüller kullanılarak elde edilmiştir. Elde edilen veriler kontrol numuneleri ile kıyaslanarak selülozik liflerin geopolimer harçlardaki etkinliği ve kullanılabilirliği hakkında bilgi edinilmiştir. En yüksek eğilme ve basınç dayanımı sırasıyla 7,62 ve 14,38 MPa olmak üzere %2 oranında lif içeren 10M'lık karışımdan elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis aims to examine the use of cellulosic fibers in geopolymer mortars as well as to reuse the wastes that cause environmental pollution. For this purpose, industrial waste silica fume and basaltic pumice (scoria) were used in the production of geopolymer mortars and were supported with wastepaper fibers. In order to determine the physical and mechanical properties of the produced samples, the flow diameter, fresh state unit weight, true density, apparent density, water absorption, open porosity, total porosity, compactness, compressive strength, bending strength were obtained by using the relevant tests and formulas. By comparing the obtained data with the control samples, information about the effectiveness and usability of cellulosic fibers in geopolymer mortars was obtained. The highest flexural and compressive strengths were obtained from the 10M mixture containing 2% fiber as 7,62 and 14,38 MPa, respectively.