The role of international monetary fund as an apparatus of hegemonic world order: A Neo-gramscian approach to the neoliberal transformation of Turkey
Uluslararası para fonu'nun hegemonik dünya düzeninin bir aracı olarak rolü: Türkiye'nin neoliberal dönüşümüne neo-gramscici bir yaklaşım
  1. Tez No: 745538
  2. Yazar: GÖRKEM ALTINÖRS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JOHN M. HOBSON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The University of Sheffield
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
IMF gibi uluslararası finansal kuruluşlar neoliberal dönüşümün çok önemli noktalarında konumlandırılmışlardır. Küresel kapitalist hegemonyanın yayılmasına yardım etmek amacıyla ulus devletler bu kuruluşlar tarafından yapılarını dönüştürmeye zorlanmışlardır. Bu tezde, Türkiye'nin ekonomik, politik ve sosyal yapılarının dönüşümü küresel hegemonyanın genişlemesi kapsamında bir örnek olay olarak incelenmiştir. Bu sürecin bu tezde hegemonik olarak kabul edilmesinden dolayı, Gramscici ve Coxçu teoriler metot olarak kullanılmıştır. Ekonomik dönüşümün içerisinde, istihdamdaki değişmeler, özelleştirme, sendikal hareketler ve sosyal devlet yapısı incelenmiştir. Siyasi ve sosyal dönüşümler için de siyasal İslam'ın yükselişi ve otoriter devlet verilmiştir.
Özet (Çeviri)
International financial organisations such as the IMF, have been employed in very critical points of the neoliberal transformation. In order to assist the spread of the global capitalist hegemony, national states have been enforced to transform their structures by these institutions. In this dissertation, the transformation of economic, political and social structures of Turkey was investigated as a case within the enlargement of the global hegemony. Due to the process has been accepted as hegemonic by this dissertation, Gramscian and Coxian theories were used as a method. Inside the economic transformation, changes in employment, privatisation, union activities and social state structure were examined. For the political and social transformation, the rise of political Islam and authoritarian state were given.