Okulöncesi öğretmenlerinin kapsayıcı eğitim özyeterliliklerinin sınıf yönetimi strateji tercihleri üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation the effect of preschool teachers' inclusive educational self-efficacy on classroom management strategy preferences
- Tez No: 745544
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA SOYDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmada, okulöncesi öğretmenlerinin kapsayıcı eğitim özyeterliliklerinin sınıf yönetimi strateji tercihleri üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. İlişkisel tarama modeli kullanılan çalışmaya Erzurum ilinde görev yapan 200 okul öncesi öğretmeni katılmıştır. Araştırmada okul öncesi öğretmenlerinin“demografik bilgi formu”,“kapsayıcı eğitimde öğretmen özyeterlik ölçeği”ve“sınıf yönetim stratejileri ölçeği”veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; (i) Kapsayıcı eğitim özyeterliliklerinin cinsiyete göre farklılaşmadığı, sınıf yönetimi stratejisi üzerinde ise sadece destekleyici stratejiler ölçeği kadınlar lehinde anlamlı farklılık oluşturduğu tespit edilmiştir. (ii) Kapsayıcı eğitim özyeterliliklerinin yaşa göre farklılaştığı,46 yaş ve üstündeki öğretmenlerin özyeterlilik algılarının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Sınıf yönetimi stratejisi üzerinde ise, 46 ve üstünde yaş değerine sahip olanlar lehine olduğu tespit edilmiştir. (iii) Mesleki deneyim değişkeninin kapsayıcı eğitim özyeterlilikleri doğru planlama ve sorumluluk alabilme boyutlarında ve sınıf yönetimi stratejilerinin önleyici stratejiler alt boyutunda 19 ve üstünde deneyime sahip olanlar lehine anlamlı farklılık oluşturduğu tespit edilmiştir. (iv) Dezavantajlı grup sayısı değişkeninin kapsayıcı eğitim öz yeterliliği ve sınıf yönetimi destekleyici stratejiler alt boyutunda 3 ve üstünde dezavantajlı grup ile çalışanlar lehine anlamlı farklılık oluşturduğu tespit edilmiştir. (v) kapsayıcı eğitim özyeterliliklerinin sınıf yönetimi stratejisini yordamada pozitif yönde yordayıcılık rolüne sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effect of preschool teachers' inclusive education self-efficacy on classroom management strategy preferences. A relational survey model was used in the study and 200 preschool teachers working in Erzurum participated in the study. In the study,“demographic information form”,“teacher self-efficacy scale in inclusive education”and“classroom management strategies scale”of preschool teachers were used as data collection tools. According to the results of the research, (i) It was determined that inclusive educational self-efficacies did not differ according to gender, and only the supportive strategies scale on the classroom management strategy constituted a significant difference in favour of women. (ii) It was found that inclusive education self-efficacy differed according to age and those teachers aged 46 and over had higher self-efficacy perceptions. On the classroom management strategy, it was found to be in favour of those with an age value of 46 and above. (iii) It was determined that the professional experience variable constituted a significant difference in the dimensions of inclusive educational self-efficacy, correct planning, and responsibility, and in the preventive strategies sub-dimension of classroom management strategies in favour of those with 19 or more experience. (iv) It was determined that the variable of the number of disadvantaged groups constituted a significant difference in the sub-dimension of inclusive education self-efficacy and classroom management supportive strategies in favour of 3 or more disadvantaged groups and employees. (v) Inclusive educational self-efficacy was found to have a positive predictive role in procuring the classroom management strategy.