Bilimkurgu sinemasında siberpunk mekanların teknolojik gelişmeler sonucu değişimi ve gelecek tasarım anlayışı üzerine analizi
The change of cyberpunk spaces in science fiction cinema as a result of technological developments and an analysis on the future design approach
- Tez No: 745549
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL EMRE KAVUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bilim kurgu sineması, sinema tarihinin başladığı süreden bu yana hep var olmuş ve insanların ilgisini her zaman çekmeyi başarmıştır. İnsanlar sinemadan o kadar fazla etkilenmektedir ki, filmlerde kullanılan mekân tasarımları insanlar üzerinde beğeni oluşturmakla birlikte insanların zevklerini ve isteklerini yönlendirmektedir. Teknolojik gelişmelerin sinema ve mekân üzerindeki etkisi sürekli artmaktadır. Gelişen yeni teknolojiler, sanatçının hayal gücüne daha da yaklaşmaktadır. Teknoloji, farklı disiplinler arasında bağlantı kurmakla birlikte, kendi alanlarındaki gelişmeyi de oldukça etkilemektedir. Etkilenen bu alanların sinemadaki yansımaları farklı türlerin konusu olmaktadır. İnsanlık gelişen teknoloji ile yeni alanlar keşfetmekte ve toplumun sosyal yapısı bu değişikliklerden etkilenmektedir. Savaşlar, ekonomik buhranlar ve yeni buluşlar bilimkurgu sinemasında sürekli yeni bir tür oluşturmaktadır. Bilimsel gelişmelerle birlikte iletişim çağına geçen yeni dünya düzeni, bilimkurgu sinemasında Siberpunk türünde karşılık bulmuştur. Dönemin teknolojik gelişmelerinden etkilenen bu tür, gelecekle ilgili tasvirler yapmaktadır. Geleceğin yaşam şekli ve teknolojisi her zaman merak konusu olmakla birlikte, birçok Siberpunk bilim kurgu filmi gelecek tasarım anlayışı üzerine tahmin yapmaktadır. Bu tez çalışması Siberpunk türü için önemli olan“Blade Runner”,“Matrix”ve“Tron”filmleri üzerinden, geçmiş Siberpunk film mekân tasarımlarının gelecek öngörüsünün, günümüz mekân tasarımlarında ne kadar tutarlı bir karşılık bulduğu incelenmektedir. Günümüz mekân tasarımlarının ise teknolojik gelişmeler sonucu ne kadar değişikliğe uğradığı ve değişime uğrayan bu mekân tasarımlarının, gelecek öngörüsü üzerine analizi yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the beginning of the history of cinema, science fiction cinema has always existed and managed to attract people's attention. People are so fascinated by the cinema that the space designs used in the movies are appreciated by the people and their tastes and desires are affected. The impact of technological developments on cinema and space is continuously increasing. Developing new technologies is getting closer to the artist's imagination. Although technology establishes connections between different disciplines, it also affects the development in these fields. The reflections of these influenced areas in the cinema are the subject of different genres. Humanity is exploring new areas with the developing technology and the social structure of the society is influenced by these changes. Wars, economic depressions, and new inventions are constantly creating a new type of science fiction cinema. The new world order, which has entered the era of communication with scientific developments, has found a response in the Cyberpunk in science fiction cinema. This genre, influenced by the technological developments of the period, makes depictions of the future. While the lifestyle and technology of the future are always a matter of curiosity, many Cyberpunk science fiction films make predictions about future design concepts. This thesis examines how the future forecasts of the past Cyberpunk movie space designs find a consistent response in today's space designs through the films“Blade Runner”,“Matrix”and“Tron”, which are important examples the Cyberpunk genre. Analysis is made on how much today's space designs have changed as a result of technological developments as well as on the future prediction of these changed space designs.