15-18 yaş sporcularda yetenek gelişimini etkileyen faktörlerin incelenmesi
Factors effecting talent development in athletes aged 15-18
  1. Tez No: 745550
  2. Yazar: FADIL AYDİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BÜLENT ASMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Fizyoloji, Spor, Education and Training, Physiology, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma Van ilinin Tuşba ilçesinde spor yapan 15-18 yaş sporcuların yetenek gelişimini etkileyen faktörleri incelemek amacıyla hazırlanmıştır. Evrenini Van ilinin Tuşba ilçesinde bulunan 15-18 yaş arası sporcular oluşturmaktadır. Örneklemini ise aynı ilde aktif spor yapan 15-18 yaş arasında 500 sporcu oluşturmaktadır. Sporcular gönüllülük esasına göre katılım sağlamıştır. Çalışmada 2015 yılında yayınlanmış orijinal adı“Talent Development Environment Questionnaire for Sport”olan ve Türkçeye Sportif Yetenek Geliştirme Ortamı Ölçeği olarak çevirilen anket kullanılmıştır. Sportif Yetenek Geliştirme Ortamı Ölçeği 5 alt boyut ve 25 maddeden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was prepared in order to examine the factors affecting the skill development of athletes between the ages of 15-18 who do sports in Tusba district of Van province. Its population consists of athletes between the ages of 15-18 in Tusba district of Van province. The sample consists of 500 athletes between the ages of 15-18, who are active in sports in the same province. Athletes participated on a voluntary basis. In the study, the original name of the“Talent Development Environment Questionnaire for Sport”published in 2015 and translated into Turkish as the Sportive Talent Development Environment Scale was used. The Sportive Talent Development Environment Scale consists of 5 sub-dimensions and 25 items.