In defense of bigger thomas: A Reading of richard wright's native son (the reasons behind bigger's outrage)
Bıgger thomas' ın savunması: Richard Wright'ın Vatan Evladı' nın okuması (Bigger'ın öfkesinin arkasındaki nedenler)
  1. Tez No: 745589
  2. Yazar: FİKRET GÜVEN
  3. Danışmanlar: DR. RENATA KOBETTS MILLER, PHD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: CUNY The Graduate School and University Center of the City University of New York
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Native Son, Amerika'daki ırkçılık ve siyahi yaşam meselesine yeni bir derinlik getirdi. Richard Wright, ezilmiş ve kafası karışmış bir şehirli gençliğin bilincine derinlemesine girerek, beyaz Amerika'nın her anti-sosyal siyah suçunda gömülü suç ortaklığını yeniden ortaya çıkardı. Baskının insan bireyi üzerindeki psikolojik etkisini ortaya çıkardı. Ve referans noktası olarak cinayeti kullanarak, kötü niyetli ırkçı etkiden muaf tutulabilecek hiçbir anti-sosyal Afrikalı-Amerikalı davranışın olmamasını sağladı. Roman, Siyah sorununu ele alan en etkili kurgu eserlerinden biri olarak kendini kurar. Kahramanı Bigger Thomas aracılığıyla bu konuya önemli bir yaklaşım sundu. Baskın bir ırkçı çevrede yaşarken, etrafını saran ırksal engelleri yok etmek için atılır. Bigger, daha sonra cinayetten suçlu bulunur ve ölüm cezasına çarptırılır. Wright'ın hayatı boyunca tanıdığı tüm insanların bir karışımı haline geldi - bu insanların çoğu ırkçılık ve ayrımcılığın öfkesini kabul etmeyi reddettiklerinde baskın beyazların gaddarlıklarına yenik düştüler. Bu kitabın ele alacağı konular; Bigger, korkunç eylemleri için haklı çıkarılabilir mi? Yaşadığı çevrenin bir ürünü mü yoksa doğası gereği bir suçlu muydu? Başına gelenleri gerçekten hak ediyor mu? Öfkesini hangi unsurlar haklı çıkarabilir? Hafifletici durumlar var mıdır? Richard Wright'ın bu eserdeki mesajı neydi? Bu romanı yazarak neyi başarmaya mı çalışıyordu? Çalışma, Richard Wright'ın etkili romanı Native Son'da Bigger Thomas'ın öfkesinin arkasındaki nedenleri ele almaya çalışıyor.
Özet (Çeviri)
Native Son brought a new depth to the issue of racism and black life in America. By delving deeply into the consciousness of a single, oppressed and confused urban youth, Richard Wright resurfaced the buried complicity of white America in every anti-social black crime. He exposed the psychological impact of repression on the human individual. And by using murder as his point of reference, he ensured there was no anti-social African-American behavior that could be exempted from malevolent racist influence. The novel establishes itself as one of the most effective works of fiction that dealt with the Black question. It presented a significant approach to this issue through its protagonist, Bigger Thomas. Living in a dominant racist environment, he dashes out to destroy the racial barriers that have surrounded him. Bigger is later convicted of murder and given capital punishment. He becomes an amalgamation of all people that Wright had known throughout his life – most of these people had fallen prey to the brutalities of the dominant whites when they refused to accept the indignation of racism and discrimination. The issues this book will be addressing are; Can Bigger be justified for his horrible actions? Is he a product of the environment he lives in or was he a criminal in nature? Does he truly deserve what came to him? What elements could justify his outrage? Are there any extenuating circumstances? What was Richard Wright' s message and what was he trying to accomplish by writing this novel? The study tries to address to the reasons behind Bigger Thomas's outrage in Richard Wright's influential novel Native Son.