Laparoskopik sleeve gastrektomi sonrası gastroözefagial reflü hastalığındaki değişimin 24 saatlik multikanallı intraluminal impedans ve PH testi ile ölçümü
Measuring the change in gastroesopagial reflux disease after laparoscopic sleeve gastrectomy with a 24-hour multi-channel intraluminal impedance and PH test
  1. Tez No: 745615
  2. Yazar: EMRE TEKE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER ONUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
AMAÇ: Laparoskopik sleeve gastrektomi (LSG) dünya çapında en sık uygulanan cerrahi işlemlerden birisidir. Laparoskopik sleeve gastrektomi sonrası yeni başlayan gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH) veya var olan GÖRH'nın kötüleşmesine ilişkin tartışmalar mevcuttur. Sleeve gastrektominin GÖRH üzerindeki etkisi konusunda yapılan çalışmalar ise hala yetersizdir. Çalışmamızın amacı, 24 saatlik çok kanallı intraluminal impedans pHmetri (MIIpH) testini kullanarak LSG sonrası GÖRH varlığını değerlendirmektir. YÖNTEM: Bu çalışma Ocak 2022 ile Ağustos 2022 tarihleri arasında İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'ne obezite cerrahisi amacıyla başvuran hastalarda prospektif klinik çalışma olarak planlandı. Çalışmaya 20 hasta dahil edildi. Tüm hastalara operasyon öncesi ve operasyon sonrası MIIpH uygulandı. BULGULAR: Çalışmaya Ocak 2022 – Ağustos 2022 tarihleri arasında ortalama yaşı 32,4 olan (20-53 yaş, std sapma 9,4) 3'ü erkek, 17'si kadın toplam 20 hasta dahil edildi. Hastaların vücut kitle indeksi ortalama değerleri ameliyat öncesi dönemde 45,1 kg/m2, çalışma sırasında ise 32,5 kg/m2' olarak saptandı. Hastaların ortalama EWL (aşırı kilo kaybı yüzdesi) değeri %64,53 (27,23-105,66 EWL, std sapma 24,26) olarak saptandı. Hastaların ortalama TWL (toplam kilo kaybı yüzdesi) değeri %27,95 (12,70-42,86 TWL, std sapma 8,26) olarak saptandı. Hastaların ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası impedans-pH metreleri karşılaştırıldığında asit reflü zamanı, alkali reflü zamanı, reflü endeksi, özofagus temizlenme zamanı, ortalama pH, toplam reflü zamanı, en uzun reflü periyodu, parametreleri açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptandı (p < 0,05). SONUÇ: İmpedans pHmetre GÖRH varlığını değerlendirmede en önemli tanı testidir. İmpedans pH metre ile LSG sonrası non asit reflüye de tanı konulabilmektedir. Bu sayede LSG ile GÖRH arasındaki ilişki daha net açıklanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
AIM: Laparoscopic sleeve gastrectomy (LSG) is one of the most frequently performed surgical procedures worldwide. However, the risk of new-onset gastroesophageal reflux disease (GERD) or worsening of existing GERD raises concerns about LSG. Studies on the effect of LSG on GERD are still insufficient. The aim of our study is to evaluate the presence of GERD after LSG using 24-hour multichannel intraluminal impedance pHmetry (MIIpH). MATERIALS AND METHODS: This study was planned as a prospective clinical study in patients who applied to the general surgery clinic of Istanbul Fatih Sultan Mehmet Training and Research Hospital for bariatric surgery between January 2022 and August 2022. Initially, 20 patients were included in the study. MIIpH was applied to all patients before and after the operation. RESULTS: A total of 20 patients (3 male and 17 female) with a mean age of 32.4 (20-53 years, std deviation 9.4) between January 2022 and August 2022 were included in the study. The mean body mass index values of the patients were 45.1 kg/m2 in the preoperative period and 32.51 kg/m2 during the study. The mean EWL (excess weight loss) value of the patients at the time of impedance was 64.53 (27.23-105.66 EWL, std deviation 24.26). The mean TWL (total weight loss) values of the patients were found to be 27.95 (12.70-42.86 TWL, std deviation 8.26). When the preoperative and postoperative impedance-pH meters of the patients were compared, a statistically significant difference was found in terms of acid reflux time, alkaline reflux time, reflux index, esophageal cleansing time, mean pH, total reflux time, longest reflux period, parameters (p < 0,05). CONCLUSION: Impedance pHmeter is the most important diagnostic test in evaluating the presence of GERD. Non-acid reflux can also be diagnosed after LSG with an impedance pH meter. In this way, the relationship between LSG and GERD can be explained more clearly.