Anal fistül tedavisinde denenmemiş bir yöntem: Fenol
An untested method in the treatment of anal fistula: Phenol
- Tez No: 745616
 - Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL MEMİŞOĞLU
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
 - Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 - Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı deneysel anal fistül modeli oluşturulan ratlarda fenolün tedavideki etkinliğini araştırmaktır. Yöntem ve Gereç: Çalışmamızda 20 adet erişkin Sprague dawley cinsi rat kullanılmıştır. Her sıçanda 2 adet fistül oluşturmak amacıyla perianal saat 3 ve 9 yönünden, pektinat çizgi proksimalinden 5numaralı (0.8mm) çelik monofilament sütur (SS 646, Dolphin sutures) iğnesi girildi. Anüsün yaklaşık 1 cm lateralinden cilt delinerek çelik sutur çıkarıldı ve sonrasında anal sfinkter çevresinde rotasyon hareketleriyle gevşek bir şekilde bağlandı. Fistülün matüre olması için bağlanan çelik tel 1 ay boyunca yerinde bırakıldı. 1 ay sonra çelik teller çıkartıldı. Saat 3 yönündeki fistül traktları deney grubu ve saat 9 yönündeki fistül traktları kontrol grubu olarak belirlendi. Grup A (deney): saat 3 yönündeki fistül traktına fenol uygulandı, Grup B(kontrol): saat 9 yönündeki fistül traktına serum fizyolojik uygulandı. Fenol uygulamasını takiben 15.günde perianal bölgeleri fistül traktını da içerecek şekilde rezeke edilerek fistül traktları histopatolojik olarak analiz edildi. Histopatolojik analizde perianal fistül traktının iyileşmesi (FTİ), fistül traktında kronik iltihabi hücre infiltrasyonu (Kİ), fistül traktında akut iltihabi hücre infiltrasyonu (Aİ), fistül traktında fibroblast yoğunluğu (FY), fistül traktında kolajen yoğunluğu (KY), fistül traktında angiogenezis(A), fistülün makroskopik kapanması (MF) değerlendirilerek not edildi. Sonuçlar istatistiksel olarak karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of the study is to investigate the efficacy of phenol in the treatment of rats with an experimental anal fistula model. Method and Materials: In our study, 20 adult Sprague Dawley rats were used. In order to create 2 fistulas in each rat, perianal 3 and 9 o'clock registration, 5 numbered (0.8mm) steel monofilament suture (SS 646, Dolphin sutures) needle was inserted from the pectinate line proximal. Approximately 1 cm lateral to the anus, the skin was pierced and the steel suture was removed, and then loosely tied with rotational movements around the anal sphincter. In order for the fistula to mature, the tied steel wire was left in place for 1 month. Steel wires were removed after 1 month. Fistula tracts at 3 o'clock were determined as the experimental group and fistula tracts at 9 o'clock were determined as the control group. Group A (experiment): phenol was applied to the fistula tract at 3 o'clock, Group B (control): saline was applied to the fistula tract at 9 o'clock. On the 15th day following the application of phenol, the perianal regions were resected, including the fistula tract, and the fistula tracts were analyzed histopathologically. Healing of the perianal fistula tract (FTI) in the histopathological analysis, chronic inflammatory cell infiltration (KI) in the fistula tract, acute inflammatory cell infiltration (AI) in the fistula tract, fibroblast density (FY) in the fistula tract, collagen density in the fistula tract (HF), angiogenesis in the fistula tract A) was noted by evaluating the macroscopic closure (MF) of the fistula. The results were compared statistically.