Diz çevresi sagital plan deformitelerinin ön çapraz bağ rüptürlerindeki etkisi
The effect of sagittal plan deformities around the knee on anterior cruciate ligament ruptures
  1. Tez No: 745622
  2. Yazar: ŞERVİN RAFİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN TUĞRUL EREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Diz çevresi sagital plan deformitelerinin ön çapraz bağ rüptürlerindeki etkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Şişli Etfal Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi, Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde 2014-2021 tarihleri arasında kontrol grubu için polikliniğimize başvuran 100 adet salim (58E 42K) hastanin ve çalışma grubu için izole ön çapraz bağ (ÖÇB) rüptürü tanısı klinik ve MR ile doğrulanmış olan ve opere olmuş100 hastanin (57E 43K) preop grafilerinde, Posterior Tibial Eğim (PTE), Ekstansiyon Açısı (EA), Posterior Distal Femoral Açı (PDFA) ve Anterior Tibial Translasyon (ATT) ölçümleri diz tam ekstansiyonda ve 30 derece fleksiyonda çekilmiş olan grafilerde değerlendirilerek karşılaştırılmıştır. Çalışma ve kontrol grubunda bu anatomik parametreler bağımsız gruplarda t testi ile ; yaş, cinsiyet ve taraf ise ki-kare testi ile analiz edildi. Bu anatomik parametreler arasındaki ilişkileri daha spesifik incelemek için literatürdeki ortalama değerler esas alınarak 2 ayrı gruptaki hastalarımızı hem birbirleriyle karşılaştırarak hem de kendi içlerinde gruplandırarak daha ileri bir analiz ile incelemekteyiz. ATT için 5mm , PTS için 9 derece , EA için 0 derece esas alınarak bu limitlerin üstündeki ve altındaki değerlere sahip hastaları, ÖÇB rüptürü ve normal hastalar olmak üzere 2 ayrı grupta kendi içlerinde diğer parametrelerle ilişkileri değerlendirilmiştir. Anatomik parametreler scatter plot yöntemi ile kontrol ve çalışma grubu olmak üzere ikiye ayrılarak aralarında pozitif veya negatif yönde bir anlamlı ilişki olup olmadığı incelenmiştir. Kontrol grubuna radyolojik değerlendirmede daha önce diz çevresi opere edilmemiş ve çekilmiş diz MR'larında patoloji görülmeyen hastalar dahil edildi. Çalışma grubuna ise daha önce izole ÖÇB rüptürü sebebiyle opere olup en az 1 yıl takip süresi olan hastalar dahil edildi. Bulgular: Bağımsız gruplarda t testi sonuçlarına göre PDFA, EA, ATT ve PTE ölçümleri gruplara göre anlamlı düzeyde farklılık göstermektetedir (p0,005). Sonuç: Çalışmamızda PDFA, PTE ve ATT, ÖÇB rüptüründe izole risk faktörleri olarak saptanıldı. IS orani izole risk faktörü olarak saptanılmasa da diğer parametlerle ilişkisi rölatif risk oranı hesaplanmasında yardımcı olmaktadır. PDFA ve PTE açıları arasındaki ters orantılı ilişkinin artması ÖÇB rüptürü için en önemli risk faktörü olarak görülmektedir. PTE'nin ortalamaya göre yüksek olduğu durumlarda PDFA'nın da yüksek olması ÖÇB rüptür riskini düşürürken, PTE'nin ortalamaya göre düşük olduğu durumlarda PDFA'nın yüksek saptanılması ÖÇB rüptür riskini arttırmaktadır. PTE ve EA arasındaki doğru orantılı ilişki arttıkça ÖÇB rüptürü için rölatif risk oranı azalmaktadır. Genel konsensusta PTE'nin ortalamaya göre yüksek olduğu durumlarda ÖÇB rüptür riskinden bahsedilse de PTE'nin ortalamadan düşük saptanıldığı hastalarda, IS veya PDFA ile ters orantılı ilişki arttıkça ÖÇB rüptürü için rölatif risk oranı artmaktadır. Konu ile alakalı prospektif randomize ve uzun süreli çalışmalarla daha objektif ve net bilimsel veri sağlanabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: Evaluation of the effect of sagittal plane deformities around knee in anterior cruciate ligament ruptures Material and Methods: 100 healthy (58M 42F) patients who applied to our outpatient clinic for the control group and 100 operated patients for the study group whom isolated ACL ruptures were confirmed clinically and by MRI between 2014- 2021 at the Şişli Hamidiye Etfal Health Application and Research Center, Health Sciences University. Posterior Tibial Slope (PTS), Extension Angle (EA), Posterior Distal Femoral Angle (PDFA), Insall-Salvati (IS) and Anterior Tibial Translation (ATT) were measured for both of the groups. They were evaluated and compared on the lateral knee radiographs taken in 30 degrees flexion and full extension. In the study and control group, these anatomical parameters were determined by t test in independent groups; age, gender and side were analyzed by chi-square test. In order to examine the relationships between these anatomical parameters more specifically, we examined our patients in 2 different groups with a further analysis, both by comparing them with each other and by grouping them within themselves, based on the average values in the literature. 5mm for ATT, 9 degrees for PTS, and 0 degrees for EA were the limits for these parameters and patients with values above and below these limits were evaluated in relation to other parameters in control and study groups separetly and compared to each other. Anatomical parameters were divided into control and study groups using the scatter plot method and examined to find out whether there was a significant positive or negative relationship between them. The control group included patients who had not been operated around the knee before and who had no pathology in their knee MRI or knee X-Rays. The study group included patients who had previously been operated for isolated ACL rupture and had a follow-up period of at least 1 year. Result: PDFA, EA, ATT and PTS measurements differ significantly according to the t test results in independent groups (p0.005). Conclusion: In our study, PDFA, PTE and ATT were determined as isolated risk factors for ACL rupture. IS ratio is not determined as an isolated risk factor however its relationship with other parameters can help us in calculating the relative risk ratio for ACL ruptures. The increase in the inversely proportional relationship between PDFA and PTE angles is seen as the most important risk factor for ACL rupture. In cases where PTE is higher than the average, a higher PDFA reduces the risk of ACL rupture, while a higher PDFA in cases where the PTE is lower than the average increases the risk of ACL rupture. As the proportional relationship between PTE and EA increases, the relative risk ratio for ACL rupture decreases. Although the general consensus mentions the risk of ACL rupture in cases where PTE is higher than the average, in our study we showed that even in the patients with lower than average PTE, if the inversely proportional relationship of PTE with IS or PDFA increases, ACL rupture realtive risk ratio increases. We think that more objective and clear scientific data can be obtained with prospective randomized and long-term studies on the anatomical parameters and their effects on ACL ruptures.