Obezitenin sigara bağımlılığı ve depresyon üzerine etkisi
Effect of obesity on smoking addiction and depression
- Tez No: 745621
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
AMAÇ: Obezite, sigara bağımlılığı ve depresyon insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen birer halk sağlığı problemidir. Obezitenin, sigara kullanımına ve/veya depresyona neden olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmamızda obezitenin sigara bağımlılığı ve depresyon ile ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. GEREÇ ve YÖNTEM: Kesitsel-tanımlayıcı türde bir anket çalışması olarak 1 Mart 2022 – 30 Nisan 2022 tarihleri arasında yapılan çalışmamız, Profesör (Prof.) Doktor (Dr.) Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne başvuran 344 katılımcıdan oluşmaktadır. Toplamda 33 sorudan oluşan anketimizde, katılımcıların sosyodemografik özellikleri değerlendirildi. Depresyon sorgusu amacıyla Birinci Basamak İçin Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ-BB) ile sigara bağımlılığı açısından Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Obesity, smoking addiction and depression are public health problems that negatively affect human health. It is thought that obesity may cause smoking and/or depression. In this study, we aimed to evaluate the relationship of obesity with smoking addiction and depression. MATERIAL and METHOD: Our study, which was conducted between March 1, 2022 and April 30, 2022 as a cross-sectional-descriptive survey study, consists of 344 participants who applied to Prof. Dr.Cemil Taşcıoğlu City Hospital Family Medicine Outpatient Clinic. In our questionnaire consisting of 33 questions in total, the sociodemographic characteristics of the participants were evaluated, the Beck Depression Inventory for Primary Care (BDI-PC) was used to question depression, and the Fagerström Test for Nicotine Dependence was used for smoking addiction.