Biventriküler implante edilebilen kardiyoverter defibrilatör takılan hastalarda ventriküler aritmiye bağl ICD şoklaması ile yüzeyel EKG repolarizasyon parametrelerinin ilişkisi
  1. Tez No: 745634
  2. Yazar: HÜSEYİN ORTA
  3. Danışmanlar: PROF. ALİ ELİTOK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Kalp yetersizliği yapısal ve veya fonksiyonel bir kardiyak anormalliğin neden olduğu belirtilere eşlik edebilen tipik semptomlarla tanı konulanbir klinik sendromdur. Kardiyak resenkronizasyon tedavisi (CRT-ICD) özellikle düşük ejeksiyon fraksiyonu (EF) ve sol dal bloğu morfolojisine sahip hasta grubunda morbidite ve mortaliteyi azaltmaktadır. Elektrokardiyografiden elde edilen depolarizasyon parametreleri CRT-ICD planlamasında temel parametrelerdendir. Literatürde repolarizasyon parametrelerinin de belirli hasta gruplarında ani ölüm ve ventriküler aritmilerle ilişkili olduğu saptanmıştır. Bu çalışmada CRT-ICD uygulanan hastalarda işlem öncesi ve sonrası elde edilen elektrokardiyografik repolarizasyon parametrelerinin ventriküler aritmiler ve mortalite ile olan ilişkisine bakılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmaya İstanbul Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalına 01.01.2016 - 31.12.2020 tarihleri arasında başvuran ve CRT-ICD implantasyonu yapılmış olan hastalar alındı. Hastaların CRT-ICD implantasyonu için yatışı yapıldığı zamanda ve CRT-ICD implantasyonu yapıldıktan sonra çekilen rutin EKG kayıtlarına ulaşıldı. Medtronic CareLink 2090 Programmer cihazında kayıtlı olay ve tedavi epizodları incelendi. EKG'ler Mortara ELI 250c cihazı ile çekilmiş olup kalp hızı, QRS ve QT mesafeleri manuel olarak hesaplanmıştır. Her derivasyon için üç QT mesafesinin ortalama değeri hesaplandı. T peak-T end interval ölçümü için ''Tangent Metodu‟ kullanıldı. T dalgasının zirvesinden T dalgasının en dik noktasındaki teğet ile izoelektrik çizgi arasındaki kesişime kadar geçen süre digital olarak software Cardio Calipers Version 3.3 (Iconico, Inc, New York, NY, USA) cihazı ile milisaniye cinsinden ölçüldü. Bulgular: Kalp yetersizliği ve dal bloğuna (BBB) bağlı CRT-ICD takılan toplam 80 hasta çalışmaya dahil edildi. Etyoloji 43 hastada (%54) iskemik, 37 hastada (%46) non-iskemikti. Hastaların ortalama yaşı 64.9±9.9 olup, %77' si erkekti (n = 62).CRT takılmış hastaların 70' i (%87) sinüs ritminde olup, sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu (SoV EF) ortalaması %29.2±5.8' di. ICD interrogasyonunda 26 hastada (%32) VT, 2 hastada (%2) VF saptandı. Ventriküler aritmilerin 5' inin (%6) anti-taşikardi pacing (ATP), 6'sının (%7) şok ile sonlandırıldığı tespit edildi. CRT takıldıktan ortalama 43.1±18.4 (7-114) ay takip süresi sonunda toplamda 20 (%25) hasta öldü. TpTe değerleri karşılaştırıldığında, V5, V6, D1, D2, D3, aVF, aVR, aVL derivasyonlarında CRT öncesine göre CRT sonrasında istatistiksel olarak anlamlı şekilde uzama olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Objective : Heart failure is a clinical syndrome diagnosed by typical symptoms that may accompany signs caused by a structural or functional cardiac abnormality. Cardiac resynchronization therapy (CRT-ICD) reduces morbidity and mortality, particularly in the patient group with low ejection fraction (EF) and left bundle branch block morphology. Depolarization parameters obtained from electrocardiography are the basic parameters in cardiac resynchronization treatment planning. In the previous study, repolarization parameters were also found to be associated with sudden cardiac death and ventricular arrhythmias in certain patient groups. In this study, it was aimed to examine the relationship of repolarization parameters obtained before and after the procedure with ventricular arrhythmias and cardiovascular death in patients who underwent CRT-ICD implantation. Material and Method: Patients who applied to Istanbul Medical Faculty Cardiology Department between 01.01.2016 - 31.12.2020 and had CRT-ICD implantation were included in the study.Routine ECG records taken at the time of hospitalization for CRT-ICD implantation and after CRT-ICD implantation were obtained. Events and treatment episodes recorded on the Medtronic CareLink 2090 Programmer were reviewed. ECGs were taken with Mortara ELI 250c device. Heart rate, QRS and QT distances were calculated manually. The mean value of the three QT intervals was calculated for each lead. The 'Tangent Method' was used for T peak-end interval measurement. The time from the peak of the T wave to the intersection between the tangent at the steepest point of the T wave and the isoelectric line was measured digitally in milliseconds with software Cardio Calipers Version 3.3 (Iconico, Inc, New York, NY, USA). Results: A total of 80 patients with CRT-ICD due to heart failure and bundle branch block (BBB) were included in the study. Etiology was ischemic in 43 patients (54%) and non-ischemic in 37 patients (46%). The mean age of the patients was 64.99.9 years and 77% were male (n = 62).Seventy (87%) of the patients with CRT were in sinus rhythm, and the mean left ventricular ejection fraction (LV EF) was 29.2±5.8%. In ICD interrogation, VT was detected in 26 patients (32%) and VF in 2 patients (2%). It was determined that 5 (6%) of ventricular arrhythmias were terminated with anti-tachycardia pacing (ATP), and 6 (7%) with shock. A total of 20 (25%) patients died during the mean follow-up period of 43,1±18.4 (7-114) months after CRT-ICD implantation. TpTe values were compared and it was observed that there was a statistically significant prolongation after CRT in leads V5, V6, D1, D2, D3, aVF, aVR, aVL compared to before CRT. After CRT, there was a statistically significant shortening in PR interval and QRS duration (181.87 vs.