Jeopolitik riskler, politika belirsizliği, finansal stres ve borsa volatilite yayılımı: Gelişmekte olan ülkeler örneği
Geopolitical risks, policy uncertainty, financial stress and market volatility spread: Example of developing countries
  1. Tez No: 745633
  2. Yazar: GÜL ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN ALSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışmada seçilmiş endeksler ile gelişmekte olan ülkelerin borsaları arasındaki ilişki incelenmektedir. Bu kapsamda çalışmada Brezilya, Hindistan, Rusya, Çin, Güney Kore, Güney Afrika ve Türkiye için Şubat 2003-Ocak 2020 aylık verileri, Meksika için ise Şubat 2003-Eylül 2019 aylık verileri kullanılmıştır. Çalışmada gelişmekte olan ülkeler için jeopolitik risk, politika belirsizliği, finansal stres ve borsa endeksleri arasındaki çift yönlü ilişkinin incelenmesinde nedensellik testleri kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda istatiksel açıdan anlamlı sonuçlar elde edilmiştir. Çalışmanın sonuçlarının bireysel yatırımcılara, politika uygulayıcılarına yol gösterici bilgiler sunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between selected indices and stock markets of developing countries is examined. In this context, February 2003-January 2020 monthly data for Brazil, India, Russia, China, South Korea, South Africa and Turkey, and February 2003-September 2019 monthly data for Mexico were used. The study used causality tests to examine geopolitical risk, policy uncertainty, financial stress and the bidirectional relationship between stock exchange indexes for developing countries. As a result of the study, statistically significant results were obtained. The results of the study are expected to provide guidance to individual investors and policy practitioners.