Suda boğulma tanısında biventriküler stronsiyum tayini
Biventricular strontium estimation in drowning
  1. Tez No: 115097
  2. Yazar: HIDIR ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. EMRE MURAD ALBEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÖZET Canlıdaki endojen stronsiyum miktarı, boğulma olayının meydana geldiği sıvı ortamdaki stronsiyum miktarından çok daha düşüktür, bu nedenle suda boğulma olayındaki fizyopatolojik süreçlere dayanılarak sıvı ortamda yaşamsal fonksiyonların devam ettiği gösterilerek, biventriküler stronsiyum konsantrasyonu tayini önemli bir tam yöntemi olarak kabul edilmelidir. Sudan çıkartılan cesette, sağ ve sol ventrikül kam stronsiyum değerleri arasında, sol ventrikül lehine olan anlamlı fark, sıvı ortamda dolaşım fonksiyonunun bir süre devam etmesi sonucu, boğulma ortamındaki stronsiyum'un kana karıştığının bir göstergesidir. Potmortem değişikliklerin kandaki etkileri, yüksek miktarda sol ventriküle diffuzyon ve buradan sağ ventriküle migrasyonun katkısı gözardı edilmeden, sol- sağ ventrikül kanlan stronsiyum konsantrasyonları arasındaki anlamlı fark, tuzlu suda boğulmanın kanıtı olarak kabul edilebilir. 111
Özet (Çeviri)
SUMMARY The endogenous strontium content in the living is considerably lower than that of the immersion medium. The estimation of the biventricular strontium level, must be regarded as an important diagnostic tool for drowning based on the persistence of vital functions, when the victim was immersed in water. The significantly higher strontium level in the left ventricle, indicates that strontium in the immersion medium has diffunded into the blood due to the persistence of vital functions after immersion. The significant difference of strontium levels, between the left and right ventricle may be regarded as an indicator of drowning in salt water save for the influence of postmortem alterations in blood, considerable diffusion into the left ventricle and further migration to the right. IV